Napvilágra hozták az eredményeket: ilyen kérdésekkel fordultak a svájci "MI-Jézushoz"

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, kísérleti jelleggel egy mesterséges intelligencia alapú Jézus-hologram beszélgetett az emberekkel a Luzern-i Szent Péter Kápolnában Svájcban, most pedig nyilvánosságra hozták az eredményeket. A látogatók többsége komoly beszélgetéseket folytatott a digitális „Jézussal”, és sokan elgondolkoztak a látottakon.

A „Deus in Machina” elnevezésű két hónapos kísérlet keretében egy mesterséges intelligencián alapuló avatár válaszolt látogatók kérdéseire hitről, erkölcsről és a modern kor kihívásairól. A projekt célja az volt, hogy feltárja, milyen szerepet tölthet be az MI a vallásos életben, és hol húzódnak a határok az emberek gépek iránti bizalma terén.

A szervezők szerint a kísérlet sikeres volt: mintegy 900 beszélgetést rögzítettek, a látogatók egyharmada pedig kérdőívet is kitöltött. A leggyakrabban érintett témák között szerepelt a szerelem, a magány, a szenvedés, a háború és a túlvilág, de a katolikus egyházon belüli szexuális visszaélések és a homoszexualitás kérdései is szóba kerültek.

A beszélgetések több mint száz nyelven zajlottak, köztük magyarul is, és bár a legtöbb látogató kereszténynek vallotta magát, agnosztikusok, ateisták, muszlimok és buddhisták is részt vettek a kísérletben. A látogatók többsége 40-70 éves volt, és a katolikus résztvevők nagyobb arányban találták inspirálónak az élményt, mint a protestánsok.

„Ami igazán érdekes volt (volt), hogy az emberek tényleg komolyan beszélgettek vele. Nem viccelődni jöttek”

– mondta Marco Schmid káplán teológus, aki a projekt élére állt

A kísérlet azonban vegyes fogadtatásban részesült. Míg egyesek blaszfémiának vagy „ördöginek” nevezték, mások úgy vélték, hogy az MI lehetőséget nyújt az emberek számára, hogy mélyebb kapcsolatot alakítsanak ki önmagukkal és a világgal.

(RNS)