Kicsempészheti a Hamász a túszokat Gázából?

Már napok óta heves viták zajlanak a stratégiai fontosságú Philadelphia folyosó körül, amely a Gázai övezet és Egyiptom határán húzódik, és amely kulcsszerepet játszik a fegyverek becsempészésének megakadályozásában. Izrael számára létfontosságú, hogy megakadályozza, hogy a terrorszervezet újabb fegyverekhez jusson, amelyet főként ezen az útvonalon keresztül csempésznek be​.

Többek szerint az izraeli hadseregnek fenn kell tartania a katonai jelenlétet ezen a területen a biztonság garantálása érdekében. Mások azonban úgy vélik, hogy Izrael a békefolyamat részeként fokozatosan kivonulhatna innen, különösen egy esetleges tűzszüneti megállapodás második szakaszában.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a Hamász a Philadelphia-folyosó alatti alagutakon keresztül kicsempészheti a túszokat Gázából. Ezzel ellentmondott Yoav Gallant védelmi miniszternek, aki szerint az izraeli hadsereg vissza tudná foglalni a területet, miután lezárul a túszok szabadon bocsátásáról és a tűzszünetről szóló megállapodás első szakasza.

Netanjahu a Fox News-nak adott interjúban bírálta Yoav Gallant védelmi miniszter álláspontját.

„Arra kérni Izraelt, hogy engedményeket tegyen egy ilyen gyilkosság után, azt jelenti, hogy üzenünk a Hamásznak: 'Öljetek meg több túszt, akkor még több engedményt kaptok.' Ez rossz üzenet”

– mondta.

Netanjahu a Gáza és Egyiptom határa mentén húzódó 14 kilométeres (8,6 mérföldes) sávot úgy írta le, mint Irán kapuját.

„Ez szorítja vissza a Hamászt, és akadályozza meg őket abban, hogy újra felfegyverkezzenek, és hogy Gáza újra olyan iráni terrortanya legyen, amely veszélyeztetheti a létünket"

– tette hozzá.

„Ez az útja annak is, hogy megakadályozzuk, hogy a Hamász a túszokat a tűzszünet alatt Egyiptomba, a Sínai-félszigetre csempéssze, ahol eltűnhetnek, és végül Iránban vagy Jemenben köthetnek ki, ahol örökre elvesznek.”

Netanjahu tagadta, hogy politikai érdekei befolyásolnák döntéseit.

„Nem az én politikai jövőm érdekel, hanem az országom jövője. Ez a háború már tegnap véget érhetett volna, ha a Hamász leteszi a fegyvereit és szabadon engedi az összes túszt. Két másodperc alatt véget érne. A Hamász az, amely ezt nem hajlandó megtenni. A háború végét a Hamász akadályozza, a túszok szabadon engedését a Hamász akadályozza. Azok, akik hat embert hidegvérrel lemészároltak, golyókkal szitává lőve őket, és aztán a fejükbe is belelőttek, a Hamász volt. Nem Izrael, és nem is én.”

(TOI, Ynet)