Kiállították a világ legrégebbi héber könyvét Washingtonban

A 12,7 cm széles és 12,7 cm hosszú könyvet Afganisztánban fedezték fel. Szombat reggeli imákat, az Ószövetséghez kapcsolódó költeményeket, valamint a Haggada – a Pészah során elmondott szertartási szöveg – legősibb részleges változatát tartalmazza, a múzeum közleménye szerint.

Az „Afganisztáni Liturgikus Imakönyv” (ALQ) néven ismert könyv körülbelül 1300 éves lehet, és a valamikori Selyemút kereskedelmi útvonal mentén találták. A felfedezés része a múzeum „Szent szavak: A legkorábbi héber könyv felfedezése” című kiállításának, amely januárig lesz megtekinthető.

„Az ALQ a múzeum egyik legbecsesebb kincse, és megtiszteltetés számunkra, hogy gondozhatjuk és megoszthatjuk minden hittel rendelkező emberrel”

– mondta Bobby Duke, a múzeum ideiglenes vezető kurátora, a The Jerusalem Post beszámolója szerint.

„Világosabbá teszi a Biblia útjának megértését a Selyemutakon, és rávilágít Afganisztán vallási, etnikai és kulturális sokszínűségére, amely történelmének nagy részét jellemezte.”

Keresztények, zsidók és muszlimok egy csoportja közösen dolgozott azon, hogy megmentsék ezt a kincset.

A múzeum héber kéziratokkal foglalkozó kurátora, Hershel Hepler szerint az ALQ „csatlakozik a nagy héber könyvek nemzetközi sorához, amelyeket vallási és kulturális jelentőségük, valamint fennmaradásuk története miatt tisztelnek.”

Az Afganisztáni Zsidó Alapítvány a felfedezést így kommentálta:

„Az ALQ kézirat valóban Isten ajándéka minden embernek, minden hit követőjének.”

A könyv létezésére először 1997-ben derült fény, amikor az Afganisztán hegyeiből származó, úgy nevezett hazara népcsoport egyik tagja rátalált egy barlangban. A könyvet 2001-ig őrizték. 2013-ban a Green család (a Hobby Lobby tulajdonosa, és segítettek létrehozni a Biblia Múzeumát) vásárolta meg egy izraeli kereskedőtől. A Green család, nem ismerve a könyv valódi értékét, 2015-ben a múzeumnak adományozta a könyvet .

(CBN)