Keresztények százezrei tüntettek Indiában az új törvény ellen

Arunachal Pradesh államban, Indiában közel 200 ezer keresztény gyűlt össze Borum faluban, hogy tiltakozzanak egy régi, de most újra érvénybe léptetni kívánt megtérési törvény ellen – jelentette a Christian Solidarity Worldwide nevű brit szervezet.

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az 1978-ban elfogadott Arunachal Pradesh Vallásszabadsági Törvény végrehajtását a Gauhati Legfelsőbb Bíróság rendelte el tavaly szeptemberben, és az állam hindu nacionalista vezetése március végéig köteles véglegesíteni a szabályozást.

A keresztény közösség szerint – akik a lakosság 30 százalékát teszik ki – a törvény sérti az alkotmányos vallásszabadságot, és aránytalanul őket célozza, miközben például a buddhizmust és az ősi helyi vallásokat nem érinti. A törvény tiltja az „erőszakkal, rábeszéléssel, vagy csalárd módszerekkel történő” térítést, és előírja, hogy a vallásváltást az érintetteknek előzetesen be kell jelenteniük a hatóságoknak.

Fontos megemlíteni, hogy a kereszténység jelentős kulturális változásokat hozott Arunachal Pradeshben, különösen bizonyos hagyományos gyakorlatok átalakításában. Bevezetése előtt az olyan szokások, mint az alkoholfogyasztás és a bosszúállás, széles körben elfogadott kulturális normának számítottak a törzsi közösségek körében. A kereszténység elterjedésével ezek a viselkedési formák egyre inkább visszaszorultak, mivel a hit erkölcsi fegyelemre, megbocsátásra és erőszakmentességre szólít fel. Az áttérők közül sokan a keresztény tanításokra összpontosító életmódot folytatnak, amely a békét, a közösségi jólétet és a károsnak vagy megosztónak tartott gyakorlatok elutasítását támogatja.

A tüntetéseket az Arunachal Pradesh Keresztény Fórum szervezte, amelynek elnöke, Tarh Miri kijelentette, hogy a törvény aláássa a szekularizmus elvét, és aránytalanul korlátozza a keresztényeket. Ha a törvényt nem vonják vissza, a Fórum további tüntetéseket és egy „népszavazási gyűlést” helyezett kilátásba.

Az őslakosok hitének védelméért küzdő Indigenous Faith and Cultural Society ezzel szemben támogatja a törvény végrehajtását, és szerintük a kereszténység terjedése veszélyezteti a helyi törzsi kultúrákat.

(CP)