A demonstrálók, a nyugati katonai szövetség ellen tiltakoztak, mivel a NATO-tagállamok támogatják Izraelt a többfrontos háborúban. Kanadai médiabeszámolók szerint a tüntetők betörték az üzletek ablakait, járműveket gyújtottak fel, rendőrökre támadtak, füstbombákat és tűzijátékokat használtak.
Anarchists and anti-genocide protesters smashed up the Palais des congrès in Montreal during tonight's anti-NATO march. pic.twitter.com/XpaIxgBMH1
— 3jane.tv (@3janetv) November 23, 2024
A résztvevők között palesztin, libanoni és iráni zászlókat, valamint a kommunista szimbólumnak számító sarló és kalapácsot ábrázoló zászlót is lehetett látni. Néhány tüntető egy „intifáda” feliratú transzparenst tartott, amely a palesztin felkelésekre utal Izrael ellen.
A demonstráció során egy csoport elégetett egy bábut is, amelyre az volt írva: „Netanjahut a hágai bíróság elé”, utalva a Nemzetközi Büntetőbíróság által Netanjahu ellen kiadott elfogatóparancsra. Justin Trudeau, miniszterelnök bejelentése alapján Kanada azon országok egyike, amelyek megerősítették, hogy a parancs alapján letartóztatnák az izraeli miniszterelnököt.
Trudeau egyébként több hivatalos személy mellett elítélte a péntek esti tüntetést mondván:
„Amit tegnap este Montreal utcáin láttunk, megdöbbentő volt”
– mondta Trudeau szombati közleményében.
„Az antiszemitizmust, az erőszakot és az erőszakoskodást bárhol is látjuk, el kell ítélnünk.”
„Ez semmiben sem hasonlított egy törvényes, békés tüntetéshez”
– mondta Bill Blair kanadai védelmi miniszter a nova scotiai Halifaxban tartott konferencián.
„Ez anarchia volt. Az erőszak és a gyűlölet megnyilvánulása Montreal városában.”
A kanadai zsidó közösségeket képviselő Izrael- és Zsidóügyi Központ (Centre for Israel and Jewish Affairs) „a gyűlölet, erőszak és anarchia ijesztő megnyilvánulásának” nevezte a pénteki tüntetést, és felszólította Kanada vezetőit, hogy tegyenek többet az antiszemitizmus elleni küzdelemben.
A pénteki tüntetés egy nappal azután történt, hogy egy másik palesztinpárti megmozdulás egyik résztvevője azt kiáltotta: „Közeleg a végső megoldás, a végső megoldás.” (A „végső megoldás” (Final Solution) a náci rezsim eufemizmusa volt a holokauszt megnevezésére.)
Később kiderült, hogy a tüntető két Second Cup kávézó tulajdonosa volt a montreali Zsidó Általános Kórházában.
A kávézólánc közleményében bejelentette, hogy bezárják ezeket a helyeket, és felbontják a tulajdonossal kötött szerződéseket.
(JTA)