Ugrás a tartalomra

Jézusért lázadók Nicaraguában

Nicaraguában a kormány nem ismeri el egyes keresztény gyülekezetek jogi státuszát, fenyegeti vezetőiket, és több lelkipásztort bebörtönöztek vagy száműztek.

Képaláírás: Keresztények Nicaraguából az Open Doors képzésén (2024)

María* valaha a nicaraguai forradalmi párt támogatója volt. Azonban most a kormány kimutatta foga fehérjét az egyházakkal szemben, így határozott állásfoglalásra kényszerült. Több mint húsz éve María a szandinista pártot támogatta, ami a jelenlegi elnök, Daniel Ortega politikai mozgalma.

„Családommal együtt a szandinista forradalom támogatói voltunk 1987 óta, mert láttuk a gazdasági egyenlőtlenségeket, elnyomást és a politikai szabadságjogok hiányát. Ezért segítettük a forradalomban harcoló gerillákat élelemmel és szállással”

– magyarázza.

A szandinista forradalom 1979 és 1990 között zajlott Nicaraguában, és végül a baloldali Szandinista Nemzeti Felszabadítási Front vetett véget a Somoza-kormánynak, mely családi diktatúraként működött több mint 40 évig. A legnagyobb diadalt 1990-ben aratták, amikor Daniel Ortegát választották meg miniszterelnökké. Először került baloldali jelölt a nicaraguai elnöki palotába, aki jobb jövőt ígért a népnek: a Somoza-diktatúrát jellemző korrupciótól, totalitarizmustól és egyenlőtlenségektől mentes kormányzást.
Bár az elmúlt időkben sokat vesztett népszerűségéből, és az 1996-os és 2001-es választásokon az ellenzék meg is buktatta, 2006-ban mégis Ortegát választották újra elnökké. A Maríához hasonló szandinisták ezrei örültek a győzelmi hírnek, mert a jobb élet lehetőségét látták benne.

„Örültem, amikor nyertünk, de aztán valami elkezdődött az életemben és az országomban, megváltozott bennem valami: a dicsőséges Isten világossága volt az, aki megtérésre hívott”

– mondta.

María 2005-ben ismerte meg Jézust egy érzelmi üresség során, de csak 15 évvel megtérése után érzett elhívást a szolgálatra. Férje támogatásával 2020-ban elindított egy kis gyülekezetet, ahol az evangéliumot prédikálta, és a közösséget szolgálta. Szolgálata első évében az Ortega-kormány meghívta őt és az ország lelkipásztorait a kormány által támogatott összejövetelekre. De María hamar felismerte, hogy az elképzelései nem egyeznek többé a kormányéval

„Megdöbbentett, hogy a kormány változtatni akar Isten igéjén, és az evangélium üzenetét saját érdekei szerint használná. Nem tetszett, hiszen ez ugyanaz az önkényuralom, ami azelőtt volt. Ezért úgy döntöttem, távol tartom magam a politikától, és teljesen az Istentől kapott szolgálatnak szentelem magam”

– fejtette ki.

María hamar tapasztalta, hogy a politikától való távolságtartása és a kormány szervezte összejövetelekről való távolmaradása jelentős következményekkel jár a szolgálatára nézve. Az Ortega-kormány fokozatos nyomás alá helyezte azokat a gyülekezeteket, amelyek nem támogatták őt.

„Egyszer felkeresett egy kormánytag, aki elmondta, hogy ha továbbra sem működök együtt a szandinistákkal, a gyülekezetemet nem ismerik el, és bebörtönözhetik a gyermekeimet és azokat, akik az összejöveteleket látogatják”

– részletezte.

Bár még senkit nem börtönöztek be, a kormány ígérete beteljesedett: évekig megtagadták a gyülekezet jogi bejegyzését. A 2022. április 6-ai 1115. sz. törvény szerint minden nonprofit szervezetnek évente kell újra kérnie a jogi státuszt a bejegyzési és ellenőrzési hivatalnál, így a kormánynak állandó felügyeletre van lehetősége. Ha egy gyülekezet nem kap jogi jóváhagyást, bármikor ellenőrizhetik, betilthatják vagy elkobozhatják ingatlanjukat.
María esete nem egyedi. Nicaraguában a gyülekezetek üldözése súlyosbodott az elmúlt években, különösen, ha a kormánnyal szemben kritikusan nyilvánulnak meg. Például 2024 májusában a kormány 15 egyesületnek vonta vissza a jogi státuszát, melyek mind nonprofit szervezetként működtek. Közülük hat volt vallási szervezet.

Az Open Doors 242 üldöztetéssel kapcsolatos esetet tart nyilván 2022 és 2023 között. Lelkipásztorok és papok voltak őrizetben, vád alatt vagy kiutasítva az országból. Több esetben a vallási vezetőket olyan bűncselekményekkel vádolták meg, mint erőszakos felbujtás vagy összeesküvés, de minden jel arra mutat, hogy a koholt vádak mögött politikai indítékok állnak. Vallási vezetők olykor száműzetésbe kényszerültek, hogy elkerüljék a megtorlást.
2022 végén María meghívást kapott egy jogi és pénzügyi tanácsadó tanfolyamra, melyet az Open Doors tartott. Ennek során María jogi segítséget is kapott, hogyan tud igazolást szerezni gyülekezete jogi státuszáról. Számára ez a képzés valódi segítséget jelentett, mert szolgálata folytatására bátorította az üldözés közepette is

„Ennek köszönhetően 2023-ban kaptunk jogi státuszt a kormányhivataltól, és hirdethetjük Isten igéjét. Idén újra megtagadták a jogi státuszt, ennek ellenére folytatjuk az igehirdetést. Isten áldja meg a szolgálatunkat”

– mondja María.


*A neveket biztonsági okokból megváltoztattuk.

A cikk Open Doors Magyarország közreműködésvel készült.

Legfrissebb