51 év telt el azóta, hogy az arab seregek megtámadták Izraelt a zsidó naptár legszentebb ünnepén, 1973. október 6-án. De ami egy évvel ezelőtt, október 7-én történt, messze felülmúlta azt a tragédiát.A CBN beszámolója szerint idén az izraeliek a hét fronton zajló háború ellenére még többet imádkoznak a Jom Kippur előtti hónapban.
„A hetedik hónap 10. napja az Engesztelő Áldozat napja. Ezen a napon ne végezzetek semmiféle munkát, gyűljetek össze az Örökkévalót tisztelni és imádni, tartóztassátok meg magatokat, böjtöljetek, és vigyetek ajándékot az Örökkévalónak. Ezen a napon szerez a főpap engesztelést számotokra Istenetek, az Örökkévaló színe előtt. (3Móz 23:27 )
A Rosh Hasana és Jom Kippur közötti tíz napot „Awe napjainak” nevezik. Ez az időszak, amikor „rendezhetjük a szívünket és a kapcsolatainkat” Jom Kippur előtt. A zsidó hagyomány szerint ekkor dől el, hogy a nevünk egy évre beírásra kerül-e az Élet Könyvébe.
„Ezek nehéz napok – a bűnbánat, az önvizsgálat, és az Isten színe előtt való megállás időszaka, ahogy böjtöléssel és alázattal készülünk a Jom Kippurra”
– mondja Boaz Michael, a First Fruits of Zion alapítója.
Beautiful and Powerful.
— Baruch (@Baruch09827835) October 11, 2024
The Kotel (Western Wall) in Jerusalem is packed tonight for the last night of Selichot prayers before Yom Kippur.
About 100,000 People.🇮🇱🙏 pic.twitter.com/ZfVuxQIp8a
Vannak, akik már egy hónappal korábban elmondják a Selichot imákat („bocsánatkérés”), hogy biztosan készen álljanak arra a napra.
„A Biblia Jom Kippurt az ítélet napjaként írja le, amikor Isten előtt állunk. A zsidó nézőpont szerint ez egy olyan idő, amikor ténylegesen az Atya előtt fogunk megállni az ítélet napján”
– magyarázza Michael.
*Apologies just before Kippur: thousands crowd the Western Wall plaza in Jerusalem. The crowds pray for the peace of Israel, the IDF soldiers and the abductees* pic.twitter.com/wFAxNnFp4u
— Eli Afriat 🇮🇱🎗 (@EliAfriatISR) October 10, 2024
Elterjedt szokás továbbá fehér ruhát viselni ezen a napon. Bizonyos hagyományokban a férfiak egy fehér köntöst, vagy jiddisül kittelt öltenek. Ez az Ézsaiás 1:18 igéjéhez kapcsolódik, ahol Isten azt mondja:
Jöjjetek hát, szálljunk perbe egymással! — mondja az Örökkévaló. —Bár bűneitek vérpirosak,mégis hófehérek lesztek,vétkeitek tűzvörösek,mégis fehérré lesztek,mint a tiszta gyapjú!
A zsinagógában Jónás könyvét olvassák.
„Jónás a bűnbánat jelképe. Isten arra utasítja, hogy hívja fel Ninive népét a megtérésre, de közben ő maga is küzd saját gondolataival arról, ki részesül Isten ítéletében és ki kap irgalmat”
– mondja Michael.
„Jónás sokszor a saját tetteinket szimbolizálja – amikor kételkedünk Istenben, nem engedelmeskedünk neki, és eldöntjük, ki méltó az Ő megváltására. De mint Jónás, mi is fel vagyunk szólítva arra, hogy bűnbánatot tartsunk engedetlenségünk és előítéleteink miatt, hogy újra Isten királyságának építésében vehessünk részt”
– teszi hozzá Michael.
Megerősíti, hogy Jom Kippurnak mély jelentése van még azok számára is, akik hisznek Jézusban.
„A Messiás munkája által bűneink eltöröltettek. Ő a mi nagy engesztelésünk. Ez egy gyönyörű, bibliai értelemben vett igazság, amelyet meg kell erősítenünk, és meg kell tartanunk a mindennapi életünk kontextusában. Ugyanakkor emlékeztetnünk kell magunkat arra, hogy bűnbánó életet éljünk”
– zárja gondolatait Michael.
An emotional night at the Western Wall: shortly before Yom Kippur, we prayed together for the return of the abductees, for the protection of the IDF soldiers and for peace among the people of Israel. pic.twitter.com/HN9LXwJALv
— נועה מגיד | Noa magid (@NoaMagid) October 10, 2024
(CBN)