Jeruzsálem: itt rejtőztek el a rómaiak elől a zsidó felkelők

A római kori csatornákból előkerült leletek új megvilágításba helyezik Jeruzsálem pusztulásának történetét és az akkori eseményeket.

Jeruzsálemben, egy római kori csatornarendszer feltárása során parfümös fiolákat, egyéb hulladékokat, valamint érintetlen kerámialámpákat találtak a régészek. A lámpák jelenléte arra utalhat, hogy zsidó lázadók rejtőzködhettek a csatornában a rómaiak elől, amely állítást egy korábbi felfedezés is megerősít: néhány méterre egy teljes római kardot találtak.

A feltárás során tojás héjakat, szőlőmagokat és egy érintetlen üveg fiolát is találtak, közölte az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA). A lámpák stílusa a Második Templom időszakának késői szakaszára jellemző, a koromnyomok még mindig láthatóak rajtuk.

Nissim Mizrahi vezetésével a régészek érintetlen kerámia fiolákat is találtak, amelyekben parfümök és drága olajok tárolására használtak, valamint egy sértetlen üveg fiolát. A Yael Gorin-Rosen és Shulamit Terem által végzett előzetes vizsgálatok szerint a leletek között rendkívül gazdag és változatos edénytípusok találhatók, amelyek közül némelyik ritkaságnak számít.

„Az edények korlátozott készletével ellentétben, amelyet általában egyetlen háztartás konyhájának feltárásakor találunk, a csatornában feltárt gyűjtemény sok házból és a város különböző utcáiból származik, így a város kereskedőinek szinte minden árujából mutat példákat”

– mondja Ayala Zilberstein, az ásatás vezetője az IAA nevében.

A Templom-hegy lábánál található piac alatt áthaladó csatornarendszerben talált leletek Zilberstein szerint a város pusztulásának egy pillanatát rögzítik. A csatornarendszer karbantartása elengedhetetlen volt, különben gyorsan eltömődött volna.

„Mivel ezeknek a városi csatornáknak a többségét rendszeresen karbantartották és tisztították, az, hogy a fő csatorna majdnem felét iszaprétegek töltötték ki, amely a város fenntartásának fokozatos elhanyagolását jelzi”

– mondta Zilberstein.

"Minél közelebb jutunk a város későbbi korszakából származó rétegekhez - egyre kevesebb emberi leletre utaló nyomot találunk, és kezd kialakulni a város életerejének hanyatlásáról alkotott kép"

– részletezte a kutató valamint hozzátette:

"Éppen ez az elhanyagoltság és elhagyatottság, amelynek most itt tanúi vagyunk, megfelel Jeruzsálem pusztulása folyamatának történetének”.

(Haaretz)