Jelentés: több túsz súlyos állapotban tért haza a Hamász fogságából

Egy frissen publikált orvosi jelentés beszámol a Hamász által fogvatartott izraeli túszok fizikai és pszichológiai állapotáról amelyek most először jelentek meg az orvosi szakirodalomban.

A jelentés, amelyet a Maariv nevű izraeli újság közölt vasárnap, a Schneider Gyermekgyógyászati Központ szakértői által összegyűjtött orvosi adatokat tartalmazza. Az orvosok a novemberi fogolycsere során hazatért, gyermekekből és nőkből álló csoport klinikai jellemzőit vizsgálták, akiket az október 7-i terrortámadás után Gázában tartottak fogva.

A kutatás során az orvosok digitális orvosi adatokat elemeztek, amelyek 19, két és tizennyolc év közötti gyermek, valamint hét, 34 és 78 év közötti nő egészségi állapotát tartalmazták.

A túszok ellátásáért felelős orvosi csapatban orvosok, dietetikusok és pszichológusok is részt vettek, akik alaposan megvizsgálták és kezelték a hazatért túszokat. A vizsgálatok során minden páciens átfogó orvosi, valamint pszichológiai és szociális vizsgálaton esett át.

„Fontos volt számunkra, hogy a lehető legnagyobb odafigyeléssel kezeljük a túszokat, és biztosítsuk, hogy az ellátásuk folyamatos legyen, amikor elhagyják a kórházat”

- nyilatkozta az egyik vezető orvos.

A túszok 70 százalékának nem volt hova hazamennie, a kezelések után, mivel otthonuk vagy elpusztult az október 7-i támadásban, vagy olyan harci övezetekből származtak, ahonnan a lakosokat evakuálni kellett.

A fogságban tartott túszok többsége súlyos éhezésben szenvedett, amelynek következtében 15 százalékuknál jelentős, akár 15 százalékos súlycsökkenést figyeltek meg.

- áll az egyik orvosi jelentésben. A foglyok beszámolója szerint az étrendjük szegényes volt, főként kevés rizsből és fehér kenyérből állt, zöldségek, fehérjék és zsírok nélkül.

Egyes foglyoknál elhúzódó emésztési zavarok lépett fel az elégtelen táplálékbevitel miatt, vagy a rossz higiéniai körülmények miatt.

Hat betegnél fejtetvességet találtak, egy nő és további öt gyermek pedig rovarcsípésektől és erős bőrirritációtól szenvedett.

A laboratóriumi vizsgálatok egy nőnél és két gyermeknél magas CPK enzimszintet mutattak ki, amely jelentős izomkárosodásra utal, valószínűleg a fogságban való hosszan tartó mozgásszegény életmód (ülés) miatt.

A vérvizsgálatok kimutatták, hogy körülbelül a felük kullancs által okozott lázban, a por belégzésével vagy beteg állatokkal való érintkezéssel terjedő "Q-lázban" és a baktériumok által okozott "egérlázban" szenvedett. Ezek a fertőzések neurológiai problémákat, légzési nehézségeket, valamint az izmok és az ízületek károsodását okozhatják, és néha életveszélyesek is lehetnek.

A 26 túsz közül 14-en megsérültek a támadás és az elrablás során. Ezek közül kilenc ember testében repesz darabok maradtak, amelyek a mellkasban, végtagokban és a medencében okoztak sérüléseket. Egy túsznak bordatörése és tüdősérülése volt, amely vérzéssel járt. Egy másik betegnek pedig lőtt sérülés volt a az alsó hasfalában.

A túszok pszichológiai állapotát szintén mélyen befolyásolta a fogság. Minden fogvatartott beszámolt pszichológiai terrorról, amely magában foglalta az elszigetelést, megfélemlítést, valamint az élelem- és vízkorlátozást. Az orvosi csapat pszichológiai és szociális támogatást is biztosított a pácienseknek a kórházi tartózkodásuk alatt.

„A hét évnél fiatalabb gyerekek mind visszahúzódó viselkedést mutattak, suttogva beszéltek, és féltek a hangos szavaktól, mivel megszokták a terroristák fenyegetéseit, és többen közülük visszatérő rémálmoktól szenvedett.”

- állította az egyik pszichológus.

„Néhány kisgyermek az ételt elrejtette, hogy későbbre is maradjon, mivel ennyire hozzásszoktak ahhoz, hogy az élélem csak korlátozot mennyiségben volt elérhető számukra."

Az egyik legsúlyosabb pszichológiai következmény az azonnali szorongásos zavar volt, amely egyes pácienseknél pszichiátriai gyógyszeres kezelést igényelt. A túszok közül többen már a kórházi tartózkodásuk alatt megkezdték a pszichiátriai kezelést, hogy enyhítsék a fogságban átélt traumák okozta szorongást.

(Jpost)