Jelentés: Chilében is megvetette a lábát a sátánizmus?
A Sátán Temploma, amely Latin-Amerika első, törvényesen elismert sátánista vallási csoportjává kíván válni, egyre népszerűbb Chilében amint a hagyományos vallási csoportok népszerűsége egyre csökken – jelentette csütörtökön az Associated Press (AP).
Az AP jelentése szerint a 2021-ben alapított Sátán Templomának jelenleg 100 tagja van, de a csoport szóvivőjének, „Haborym”-nek nyilatkozata alapján az elmúlt hetekben „több mint 400 ember” nyújtott be tagsági kérelmet. Haborym – aki álnéven nyilatkozott az AP-nek a csoport tagjait ért fenyegetések miatt – elmondta, hogy néhány tag közszereplői feladatokat tölt be.
„Te vagy a jelened és jövőd ura, nincs Isten, aki helyetted döntene”
– mondta Haborym, aki szerint a sátán figurája pusztán szimbolikus, és a csoport rituáléinak célja az „érzelmek felszabadítása és az értelem háttérbe szorítása.”
„Nem akarjuk, hogy bárki a sátán nevében gyilkoljon”
– tette hozzá a szóvivő.
A beszámoló szerint a Sátán Templomát egy „Azazel” néven emlegetett személy aki négy éve szakított a zsidósággal, majd egy évvel később megalapította a Chile-i Sátán templomot.
„Elismerjük, hogy léteznek bizonyos, akadémiai és ezoterikus alapok is, amelyek értelmet adnak létezésünknek és valóságunknak”
– nyilatkozta Azazel.
Az AP szerint a jelentkezőknek hosszú folyamaton kell keresztülmenniük, amely során először egy kérdőivet kell kitölteniük, majd igazolniuk kell, hogy böntetlen előélettel rendelkeznek, majd részt kell venniük interjún, és egy pszichológiai vizsgálaton.
Miután elfogadták őket, a tagok új nevet választhatnak — jellemzően egy démont vagy bukott angyalt —, amellyel a templomon belül azonosítják egymást.
A csoport alapítóin kívül mások is csatlakoztak a Sátán Templomához a hagyományos vallásokkal – például a katolicizmussal, a zsidósággal, a protestáns és evangéliumi kereszténységgel – kapcsolatos csalódottságuk miatt.
Júliusban a sátánista szervezet elindította az eljárást és hivatalos kérelmet nyújtott be a chilei kormányhoz, hogy vallási szervezetként jogi elismerést kapjon. Ha kérelmüket jóváhagyják, a Sátán Temploma lenne az első ilyen szervezet Latin-Amerikában, amely törvényes státusszal bír.
A kérelem azonnali ellenállást váltott ki chilei konzervatívok körében. Hasonlóan Latin-Amerika többi nemzetéhez, Chile lakosságának többsége katolikus. Chile 18,5 millió lakosának mintegy 70 százaléka katolikusnak vallja magát, 18 százalékuk pedig egyéb keresztény felekezetethez tartozik.
Az elmúlt években katolikus templomok váltak erőszakos baloldali zavargók célpontjává, különösen Sebastián Piñera kormánya elleni több éves baloldali zavargáshullám során. A halálos áldozatokat követelő tüntetések 2019-ben kezdődtek egy 0,04 dolláros tömegközlekedési tarifaemelés miatt, majd odáig fajultak, hogy követelték az alkotmány kidobását és egy új, radikális baloldali jogi keret bevezetését.
Az erőszakos tüntetések, amelyek országszerte súlyos károkat okoztak, 2020 októberében katolikus templomok megrongálásához vezettek, baloldali, sátánista és katolikusellenes graffiti feliratokkal. Santiagóban két templomot is felgyújtottak a tüntetők.
A néhai Piñera elnök engedett a tüntetők követeléseinek, és elindította az alkotmányos folyamatot, amelyet a jelenlegi, radikális baloldali elnök, Gabriel Boric vezetésével folytattak. Az alkotmányos folyamat egy radikális baloldali alkotmányt eredményezett, amelyet 2022-ben túlnyomó többséggel elutasítottak.
A chilei baloldal egy új alkotmány kidolgozására tett kísérlete az első próbálkozás kudarcát követően visszafelé sült el, amikor 2023 májusában egy többségében konzervatív alkotmányos tanácsot választottak meg. A konzervatív tanács új alapvető jogi javaslatot készített, amelyet a chilei választók szintén elutasítottak decemberben.