Ugrás a tartalomra

Jelentés: drogokból tudják fenntartani magukat a terrorszervezetek?

Több mint egymilliárd tablettát foglaltak le arab országokban 2019 és 2022 között

Egy szaúdi vámtiszt import gránátalmát nyit ki a több mint ötmillió Captagon tabletta csempészésére irányuló kísérletet során 2021-ben. - Kép forrása: Saudi Press Agency/AP

A captagon nevű drog a Közel-Keleten több milliárd dolláros drogkereskedelmet eredményezett, amely finanszírozta a terrorcsoportokat, és felerősítette a régió konfliktusait – derül ki a Wall Street Journal (WSJ) vasárnapi jelentéséből.

A jelentés a captagont „amfetamin jellegű drogként” írja le, amelyet széles körben használnak különféle csoportok és egyének, köztük diákok, vezetők és terroristák. A drog különösen keresett az Öböl-menti államokban; több mint egymilliárd tablettát foglaltak le arab országokban 2019 és 2022 között, az Atlantic Council szerint. A Hezbollah és más terrorista szervezetek ezt a drogkereskedelmet használják fő finanszírozási forrásaik között.

A jelentés szerint a drogcsempészetből származó pénzeket Irán által támogatott terroristák finanszírozására használták fel, beleértve a libanoni Hezbollahot is, amely állítólag hatalmas összegeket fordított fegyverekre a drogból származó bevételekből.

A WSJ kiemelte, hogy az amerikai tisztviselők egyre inkább aggódnak amiatt, hogy a captagon kereskedelem képes lehet teljesen destabilizálni a Közel-Keletet.

A jelentés arra is kitér, hogy a drogkereskedelem alááshatja Jordánia és Szaúd-Arábia viszonylagos stabilitását, amelyek fontos amerikai szövetségeseknek számítanak.

A a New Lines Institute, nevű washingtoni agytröszt, a captagon piaci értékét 5,7 milliárd dollárra becsülte, amely „fele akkora, mint a kokainpiac Európában”.

Az Assad-rezsim a becslések szerint átlagosan 2,4 milliárd dollár profitra tett szert ebből 2020 és 2022 között.

Továbbá, októberben az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma állítólag szankciókkal sújtott három személyt, akik állítólag részt vettek a „captagon illegális előállításában és kereskedelmében”. A három személy közül az egyik egy szíriai gyár tulajdonosa volt, amely állítólag több mint 1,5 milliárd dollár értékű tablettákat küldött Európába, ipari papírtekercsekbe rejtve.

Emellett a jelentés elismerte, hogy az Izrael és a Hamász közötti háború kezdete óta a captagon lefoglalások a Jordánia és Szíria közötti határon „négyszeresére” nőttek.

Oscar D’Agnone, a londoni OAD Clinic orvosi igazgatója a captagont a „Közel-Kelet kokainjának” nevezte – áll a jelentésben.

„A rezsim továbbra is teljes mértékben a captagonra támaszkodik... Nem tudnának ezek nélkül a drogok nélkül működni”

– mondta Farid al-Kassem ezredes, egy szíriai dezertőr, aki az Assad-rezsim ellen harcolt a polgárháborúban.

A jelentés arra is kitér, hogy a csempészek más típusú drogokat is behoztak a Közel-Keletre, megjegyezve, hogy a Hezbollah segítette a szíriai rezsimet a „csempészet megkönnyítésében az általuk ellenőrzött területeken” – mondta egy jordániai biztonsági tisztviselő a WSJ-nek.

A hírszerző ügynökök állítólag videofelvételeket mutattak a WSJ-nek, amelyek Szíriából származó csempészműveleteket ábrázoltak egy jordániai katonai bázison.

A videókon állítólag drónok és postagalambok láthatók, amint drogokat visznek át a határon, valamint gyermekek, amint drogokkal teli csomagokat dobnak le egy öszvér hátárol a Yarmouk folyónál, és hátizsákos csempészek , akik úgy haladnak el a szíriai hadsereg őrhelyei mellett, hogy semmilyen beavatkozásra nem került sor.

A Syrian Emergency Task Force (SETF) által szolgáltatott videók továbbá egyenruhás férfiakat, vélhetően a szíriai rezsim katonáit ábrázolták, amint csempészeket kísértek, miközben captagon zsákokat szállítottak.

(Jost)

Legfrissebb