Jelentés: 27 millió ember él modern rabszolgaságban világszerte

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szerint a szexuális kizsákmányolás 37 százalékkal növeli a kényszermunkából származó nyereséget.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) új becslései szerint a szexkereskedők átlagosan évi 21 ezer fontot keresnek minden egyes áldozatukon, miközben a kényszermunkából származó profit világszerte ugrásszerűen nő.

Az ILO, az ENSZ egyik ügynöksége szerint a kényszermunkából származó éves globális nyereség 236 milliárd dollárra (185 milliárd font) emelkedett, mivel rekordszámú embert kényszerítettek a modern rabszolgaságba.

A szexuális kizsákmányolás messze a legjövedelmezőbb formája a kényszermunkának. Bár az ILO szerint a kényszermunkának kitett emberek csupán 27 százalékát használják ki szexuálisan, az ebből a bűncselekményből származó nyereség a kényszermunka összes formájából származó összes illegális nyereség 73 százalékát teszi ki.

Az ILO szerint a kényszermunkára vonatkozó új becslések 37 százalékos növekedést mutatnak a legutóbbi, 2014-ben közzétett adatokhoz képest.

"Ezek az illegális nyereségek azok a bérek, amelyek jogosan a munkavállalók zsebében lennének, ehelyett azonban a kizsákmányolóik kezében maradnak, kényszerítő gyakorlataik eredményeként"

- áll az ILO jelentésében.

Az ILO szerint az emelkedést a kényszermunkát - a modern rabszolgaság egyik formáját - végző emberek számának növekedése és az áldozatok kizsákmányolásából származó magasabb profit táplálja.

A jelentés szerint jelenleg világszerte több mint 27 millió ember van a modern rabszolgaság formáinak csapdájában.


Az emberkereskedők, bűnözők és lelkiismeret nélküli munkaadók átlagosan közel 10 ezer dollárt keresnek minden egyes áldozaton - közölte az ügynökség.

A jelentés szerint az iparban munkára kényszerített emberek évente 35 milliárd dollárt termeltek a kizsákmányolóknak, míg a szolgáltatási szektorban dolgozók mintegy 21 milliárd dollárt.

Földrajzilag a kényszermunkából származó legnagyobb haszon Európában és Közép-Ázsiában volt, ezt követte Ázsia és a csendes-óceáni térség, majd az amerikai kontinens - közölte az ILO.

"A kényszermunka állandósítja a szegénység és a kizsákmányolás körforgását, és sértő az emberi méltóságra nézve. Ma már tudjuk, hogy a helyzet csak rosszabbodott

- hangsúlyozta Gilbert Houngbo, az ILO főigazgatója, valamint hozzátette:

"A nemzetközi közösségnek sürgősen össze kell fognia, hogy fellépjen az igazságtalanság megszüntetése, a munkavállalók jogainak védelme, valamint a méltányosság és az egyenlőség elveinek mindenki számára történő érvényesítése érdekében."

(Guardian)