Tombol az erőszak a közösségi oldalakon: sok izraeli már nem meri felvállalni a véleményét
Az izraeliek többsége szerint az internet egyre erőszakosabbá vált a háború kezdete óta – derül ki az Izraeli Internet Szövetség felméréséből. A megkérdezettek 73 száazaléka úgy véli, hogy a konfliktus fokozta az online erőszakot, és 74 százalékuk már nem meri nyíltan kifejezni véleményét a közösségi médiában.
A Geocartographia által végzett kutatás szerint az izraeliek 70 százaléka találkozott gyűlöletbeszéddel az elmúlt évben, míg 66 százalékuk uszító tartalmaknak is ki volt téve. A megkérdezettek 44 százaléka pedig túlzottan erőszakos vizuális tartalmakat is látott, főként a háborúval kapcsolatban.
A legmegosztóbb platformnak a Facebookot nevezték, ahol a felhasználók fele találkozott gyűlöletbeszéddel. A Telegramot pedig a legkárosabb felületként azonosították, különösen az korlátozások nélküli intim tartalmak és erőszakos videók terjesztése miatt.
A felmérés szerint az izraeli zsidók 75 százaléka tartózkodik attól, hogy politikai vagy biztonsági kérdésekről posztoljon, míg az arab válaszadók 60 százaléka kerüli hasonló okokból a ilyen jellegű témákat. Az arab izraeliek 29 százaléka tapasztalt ellenük irányuló gyűlöletkeltést, míg a zsidó izraeliek 78 százaléka találkozott mások ellen irányuló gyűlöletbeszéddel.
Idan Ring, az Izraeli Internet Szövetség alelnöke szerint a háború miatt az online tér egyre bizonytalanabbá és megosztóbbá vált, amely csökkenti a szabad véleménynyilvánítás lehetőségét. Hangsúlyozta, hogy a döntéshozóknak, az oktatási rendszernek és a platformok üzemeltetőinek közösen kellene biztosítaniuk egy biztonságosabb online környezetet.
(Jpost)