Egy hellenisztikus korból származó épület maradványaiban feltárt bronzérme-lelet új bizonyítékot szolgáltat a Kr. e. 2. század közepének viharos időszakáról, amikor Júda Makkabeus testvére, Jonatán Makkabeus sikeres hadjáratot vezetett Izrael földjén – derül ki egy friss kutatásból.

A 26 darabos érmekincset még 2016-ban fedezték fel a Khirbet el-Eika nevű helyszínen, amely az észak-izraeli Galilea keleti peremén fekvő hegy tetején található. A felfedezést először egy tudományos tanulmányban publikálták 2025 januárjában, az American Journal of Numismatics című folyóiratban.

„Khirbet el-Eika egy mezőgazdasági birtok volt, amely szoros kapcsolatban állt a tengerparti Akko (Akrón) városával”

– mondta Dr. Roi Sabar, a Jeruzsálemi Héber Egyetem Régészeti Intézetének kutatója a Times of Israel-nek adott videóinterjúban.

A kutatás társszerzői között szerepel Danny Syon, a Kinneret Akadémiai Főiskola Galileai Régészeti Intézetének szakértője, valamint Dr. Yoav Farhi és Prof. Uzi Leiber, a Héber Egyetem kutatói.

A helyszínt először a 2000-es évek elején térképezték fel, majd 2015 és 2018 között a Hellenistic Galilee Project nevű program keretében kezdték meg a feltárását Leiber vezetésével.

A kutatók számos értékes leletre bukkantak, köztük egy bronztükörre, egy réztálra, valamint vaseszközökre, amelyek mezőgazdasági használatra utalnak.

„Számos amphorát találtunk az Égei-tenger térségéből, valamint öt ajtókulcsot, amely meglehetősen ritka az ásatásokon.”

– mondta Sabar.

A feltárt leletek arra utalnak, hogy a település lakói sietve hagyták el otthonaikat.

„Úgy véljük, hogy Khirbet el-Eika lakói nagy nyomás alatt voltak az utolsó napokban, vagy mert támadás érte őket, vagy mert attól tartottak, hogy hamarosan megtámadják őket”

– mondta Sabar.

Bár a birtokra többé nem tértek vissza, a kutatók szerint lakói sikeresen elmenekültek, mivel emberi maradványokat nem találtak a helyszínen.

A 26 érméből álló lelet legnagyobb része az Akkó-Ptolemaisz város által vert bronzérmékből állt. A Kr. e. 2. század közepén Akkó a föníciai területekhez tartozott, és a mai Izrael északi részének fő kikötője volt.

Az érmék egyik oldalán egy bőségszaru (cornucopia) látható, amely a jólét és bőség szimbóluma.

Ez a motívum a hasmóneusok későbbi pénzérméin is feltűnt, és napjainkban az izraeli kétsekeles érméken is megjelenik.

Izraeli fizetőeszköz, a 2 shekeles pénzérme. - Kép forrása: numista.com

A másik oldalukon a Dioszkuroszok, a görög mitológiában a tengerészek védelmezőiként tisztelt ikeristenek fejét ábrázolják.

A kutatók egy másik érmetípust is azonosítottak, amely feltehetően a kincs részét képezte: egy Kr. e. 144-143-ból származó pénzérmét, amely II. Démétriosz király arcképét viseli.

Kr. e. 164-ben Júdás Makkabeus legyőzte a Szeleukida Birodalom helyi erőit és felszentelte a jeruzsálemi templomot, amely a Hanuka ünnep eredetéhez vezetett. Az ezt követő évtizedekben azonban a térség különböző dinasztiák között háborúk színterévé vált.

II. Démétriosz egyike volt a térségért küzdő királyoknak. Kr. e. 144-ben a zsidó hadvezér, Jonatán Makkabeus szövetségre lépett a Szeleukida uralkodó VI. Antiokhosszal Démétriosz ellen, aki Egyiptom támogatásával próbálta megszilárdítani hatalmát.

Jonatán Makkabeus hadjáratát a Makkabeusok első könyve is említi.

„A Makkabeusok könyve beszámol egy csatáról, amely Démétriosz serege és Jonatán serege között zajlott le VI. Antiokhosz nevében”

– mondta Sabar.

„A harcok a Galilea keleti részén fekvő Kades városában zajlottak, nem messze Khirbet el-Eikától.”

Az ásatások során más helyszíneken is találtak hasonló kincsleleteket ebből az időszakból, ami alátámasztja, hogy ezek egyazon eseménysorozathoz, Jonatán hadjáratához köthetők.

(TOI)

Szuper! Sikeresen regisztráltál.
Üdv újra! Sikeresen bejelentkeztél.
Sikeresen feliratkoztál a(z) Hit Rádió oldalra.
A linked lejárt.
Sikeres! Ellenőrizd az emailed a varázslinkért a bejelentkezéshez.
Sikeres! A számlázási adataid frissítve lettek.
A számlázási adataid nem frissültek.