Izrael: a háború nyomán erősödik az alijázási hullám
Nagyobb alijázási hullámra számít Izrael a Hamász elleni háború nyomán, amelyet többek között az antiszemitizmus és a zsidó állam iránti szolidaritás táplál - közölte szerdán az alijázási és integrációs miniszter.
Az október 7-i mészárlás óta mintegy 6500-an vándoroltak be Izraelbe, és jelentősen megnőtt az alijázni vágyók száma a nyugati országokból, köztük Franciaországból, Kanadából, az Egyesült Államokból és az Egyesült Királyságból.
"Vannak olyanok, akik megpróbáltak elszakítani minket a földünkről, és ők meg fogják látni az alijázást."
- mondta Ofir Sofer alijázási és integrációs miniszter a JNS-nek adott interjújában., valamit kiemelte:
"Végső soron Izrael a zsidó nép nemzeti hazája".
A miniszter úgy vélte, hogy a külföldi antiszemitizmusnál is jobban felerősítette az alijázási szándékot az Izrael Állam iránti, a háború kezdete óta szinte példátlan szolidaritás érzése, amely úgy egyesítette az izraeli társadalmat, mint amelyere évtizedek óta nem volt példa.
"Az új bevándorlók az összetartozást és a közös sorsot látják"
- mondta Sofer.
"Ezt a hatalmas szolidaritást fenn kell tartanunk és meg kell erősítenünk a jövő generációi számára."
Az izraeli társadalomban a kormány igazságügyi reformprogramja miatti intenzív megosztottság és megannyi tüntetés ellenére
a Hamász váratlan támadása olyan módon egyesítette Izraelt és a zsidó népet világszerte, amire a több mint fél évszázaddal ezelőtti háborúk óta nem volt példa,
- beleértve az 1967-es hatnapos háborút is, amely szintén a háború utáni alijázás robbanásszerű növekedését hozta magával.
A háború kezdete óta 300 százalékkal nőtt az alijázási kérelmek száma Franciaországból, 150 százzalékkal Kanadából, 100 százalékkal az Egyesült Államokból és 40 százalékkal az Egyesült Királyságból.
A háború kitörése óta több mint 6000 új bevándorlók között vannak olyan fiatalok, akik azért jöttek, hogy az IDF-ben szolgáljanak, és a megölt katonák szülei.
Az Alijah Minisztérium szerdán elindított egy tervet, amelynek célja az ő beilleszkedésük megkönnyítése. A 170 millió sékel (46,4 millió dollár) értékű projekt - amelyet "Nevertheless" (azaz mindazonáltal) néven emlegetnek és a pénzügyminisztériummal közösen valósítanak meg - további támogatást nyújt a bevándorlók lakhatásának, az támogatásához, valamint egyetemi ösztöndíjakat biztosítanak, valamint lehetőségük lesz héber nyelven is tanulni az első évben.
"A nehézségekből vagy fejlődhetünk, vagy - az ég óvjon, - visszafejlődhetünk"
- tette hozzá.
"Az a Jeruzsálem, amelyet építhetünk, a szolidaritás Jeruzsáleme"
- mondta a miniszter.
(UWI)