Ugrás a tartalomra

Izrael: a háború közelebb hozta egymáshoz a zsidókat és az arabokat?

A felmérés vezetője szerint ez egyértelmű jelzés a hatóságok és a zsidó többség felé, hogy az izraeli arabok hajlandóak együttműködni az izraeli társadalom és politika újjáépítésében a háború utáni korszakban.

Arab nők részt vesznek egy új csecsemőgondozó klinika megnyitóján Kelet-Jeruzsálemben 2011-ben. ( Miriam Alster/Flash90)

Az izraeli arab állampolgárok több mint fele (57,8%), beleértve a muszlimokat, drúzokat és keresztényeket, úgy véli, hogy a többfrontos háború "közös sorsélményt" teremtett a zsidók és arabok között – derül ki a Tel-Avivi Egyetem Moshe Dayan Központjának Konrad Adenauer Programja által végzett közvélemény-kutatásból, amelyet szerdán tettek közzé.

2024 júniusában az arab izraeliek 51,6 százaléka úgy vélte, hogy a háború közös sorsérzetet teremtett a zsidó és arab izraeliek között, annak ellenére 2023 novemberében az arab izraeliek közel háromnegyede (69,8%) azt mondta, hogy a háború ártott az arab és zsidó állampolgárok közötti szolidaritásnak.

Ami az arab izraeliek és az állam közötti kapcsolatot illeti, a 2024. decemberi felmérésben a válaszadók több mint egyharmada (39,4%) mondta azt, hogy az államhoz való tartozás érzése október 7-e óta gyengült. Mindössze 17,4 százalékuk mondta azt, hogy a háború miatt erősödött az Izraelhez való tartozás érzése.

A felmérésből továbbá kiderült, hogy az arab izraeliek egyharmada (33,9%) izraeli állampolgárságát személyes identitásának legfontosabb elemeként határozza meg, szemben azzal a 9%-kal, akik palesztin identitásukat tartják identitásuk meghatározó elemének. A megkérdezettek 29,2%-a vallási hovatartozását tekinti identitása legfontosabb elemének, 26,9% pedig arab identitását tartja a legfontosabbnak.

A korábbi kutatásokkal összevetve megfigyelhető, hogy a háború idején nőtt az izraeli állampolgárság jelentősége az izraeli arabok körében

Az izraeli politikában a válaszadók több mint 70%-a támogatja, hogy az arab pártok részt vegyenek a következő kormányban, míg az arab közvélemény fele bármely kormányhoz csatlakozna, nem csak a közép-baloldali koalícióhoz.

„Úgy tűnik, hogy a háború minden izraeli állampolgár felett sötét árnyékot vetett, ugyanakkor jelentős, reményteljes folyamatok bontakoznak ki, amelyek újraírhatják a szabályokat a háború utáni korszakban”

– mondta Dr. Arik Rudnitzky, a Konrad Adenauer Program projektvezetője.

„Az elmúlt hónapok közel-keleti felfordulásai és turbulenciái következtében az izraeli arab állampolgárok jobban értékelik az izraeli állampolgárság jelentőségét.”

– folytatta Rudnitzky, utalva a zsidók és arabok közötti „közös sorsélmény” kialakulására.

„Ez nem jelenti azt, hogy az izraeli arabok most figyelmen kívül hagyják arab vagy palesztin nemzeti identitásukat, de egyértelmű jelzés a hatóságok és a zsidó többség felé, hogy hajlandók együttműködni az izraeli társadalom és politika újjáépítésében a háború utáni korszakban.”

A közvélemény-kutatás hibahatára +/-4,38%, és 2024. december 1. és 8. között, telefonos megkérdezés útján, arab nyelven készült, 500, 18 év feletti izraeli arab részvételével.

(Jpost)

Legfrissebb