Ugrás a tartalomra

Afrika: keresztények milliói kényszerülnek elhagyni otthonaikat

32 millió ember kényszerült elhagyni otthonát az iszlamista szélsőséges csoportok támadásai miatt.

Keresztény menekültek egy nigériai belső menekülttáborban. - Kép forrása: Youtube/Open Doors

Afrikában keresztények milliói kényszerülnek elhagyni otthonaikat a növekvő erőszak és üldöztetés miatt, különösen Szaharától délre. Az Open Doors keresztényüldözést figyelő szervezet jelentése szerint az elmúlt években több mint 32 millió ember menekült el lakóhelyéről a régióban, és ezek közül 16,2 millióan keresztények. A migrációt leggyakrabban iszlamista szélsőséges csoportok, mint a Boko Haram, az Iszlám Állam Nyugat-Afrikai Tartománya (ISWAP), illetve radikalizált fulani pásztorok okozzák, akik tízezreket öltek meg keresztény mezőgazdasági közösségekben az elmúlt évtizedben.

Barnabás pásztor története jól példázza a helyzet súlyosságát. 2019-ben fulani fegyveresek támadták meg őt és családját, miközben a farmjukon dolgoztak. Barnabásnak sikerült elmenekülnie, de testvére, Everen, és annak felesége, Friday, életüket vesztették.

„Most mindent elveszítettem, amit csak birtokoltam"

– mondta Barnabás, utalva arra, hogy otthonát és faluját felgyújtották, és semmi sem maradt neki. A keze is megsérült, amelyet a támadók törtek el, azóta is gyógykezelésre szorul, de nem tudja megfizetni a szükséges ellátást.

Az Internally Displaced People (IDP) táborokban, ahol sokan menedéket találnak, a körülmények embertelenek. Barnabás öt éve egy olyan táborban él családjával, ahol a sátrakat használt kartonokból és műanyagból készítették. A táborlakók mindennapi küzdelmet folytatnak az életben maradásért, hiszen nehéz munkát találniuk, és gyakran nincs elég élelmük.

Az Open Doors szerint Nigéria az egyik legnagyobb belső menekülteket befogadó ország, ahol a Borno államban lévő táborokban él a legtöbb menekült. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint Borno államban 1,7 millió belső menekült él, akiknek 74 százaléka már 2021 előtt elhagyta otthonát. Ezek az emberek évek óta élnek kitelepítési körülmények között. Plateau államban például 2023 decemberében 54 457 belső menekültet tartottak számon, de a helyi ügynökségek ennél magasabb számokat is jelentettek: az Mwaghavul Fejlesztési Szövetség 103 ezer belső menekültet dokumentált 2024 januárjára.

Barnabáshoz hasonlóan sokan lelkileg is megtörtek. A pásztor szavai szerint

„A keresztény belső menekültek elcsüggedtek”

– mondta Barnabás

„És mint a táborban élő pásztor, [aki szintén kitelepített], nincs semmim, amit adhatnék nekik. Csak együtt imádkozunk és megosztjuk Isten igéjét."
"A szemeink Istenen vannak... A reményünk benne van. Rá helyezzük a bizalmunkat. Hisszük, hogy Ő nagy. Többet fog tenni, mint amit vártunk.”

– tette hozzá.

Azonban Barnabás és más keresztény vezetők gyakran kénytelenek tehetetlenül nézni, ahogy közösségeik tovább szenvednek. Az Open Doors arra figyelmeztet, hogy a keresztények üldözése szempontjából szubszaharai Afrika az egyik legveszélyesebb régió a világon.

Az Open Doors USA vezérigazgatója, Ryan Brown rámutatott, hogy az üldözések következtében szubszaharai Afrikában több hithez kapcsolódó haláleset történt, mint a világ bármely más régiójában az elmúlt fél évtizedben. Az Open Doors évről évre kiadott Világfigyelő Lista jelentésében szubszaharai Afrika élen jár a keresztényüldözésekben.

A "No Road Home" (Nincs út haza) jelentés nemcsak a statisztikákra és az erőszak részleteire összpontosít, hanem arra is, hogy felhívja a figyelmet arra, mennyire fontos lenne a média és a nemzetközi közösségek nagyobb szerepvállalása. A nonprofit szervezet arra szólítja fel a nyugati keresztény közösségeket, hogy imádkozzanak az üldözött testvéreikért, és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a világ figyelme az afrikai keresztények szenvedéseire irányuljon.

(CP)

Legfrissebb