Írország: törölnék a nőkről és az anyákról szóló szakaszt az alkotmányból

Az ír választók a nemzetközi nőnapon szavaznak arról, hogy az alkotmányból töröljék a "nő" és az "anya" szavakat.

A szavazólapon két módosítás szerepel: A 39. cikk a családról, és a 40. cikk a nők/anyák társadalmi szerepéről.

A 39. cikk a család fogalmát "a házasságon" alapuló csoportosulássá", vagy "más tartós kapcsolatra" változtatná.

A módosítások támogatói azzal érvelnek, hogy a jelenlegi megfogalmazás kirekesztő az egyszülős és a nem házas háztartásokra nézve.

Néhány politikus szerint a bigámiás kapcsolat is családnak minősülhet a javasolt változtatás értelmében.

A változtatások még Írország bevándorlási szintjét is érinthetik, amely az elmúlt hónapokban az egekbe szökött, mivel az országban letelepedett migránsok családtagjai egyesülhetnek rokonaikkal, arra hivatkozva, hogy kapcsolatuk tartós, és így megfelelnek a családegyesítés kritériumainak.

Az alkotmány 41. cikkének (2) bekezdése, amely kimondja, hogy:

"Az állam ... törekszik annak biztosítására, hogy az anyákat gazdasági szükségszerűség ne kényszerítse arra, hogy otthoni kötelességeik elhanyagolása mellett munkát végezzenek."

Az előző szakasz megemlíti, hogy

"az állam elismeri, hogy a nő az otthonban való életével olyan támogatást nyújt az államnak, amely nélkül a közjó nem valósítható meg".

Ezt a cikket több írországi aktivista csoport "szexista, sztereotip nyelvezetnek" minősítette, mivel szerintük ezzel a nőket a négy fal közé zárják.

Írországban az otthon maradó szülők több mint 90%-a nő, és a közvélemény-kutatások is azt mutatják, hogy a nők túlnyomó többsége szívesebben marad otthon a gyermekekkel.

A jelenlegi alkotmány tehát nem tesz mást, mint egyszerűen elismeri a sok család számára fennálló valóságot.

Az az elképzelés, hogy ez a nőket az otthonra korlátozza, teljes képtelenség, amelyet az is igazol, hogy Írországnak már két női elnöke volt, és a nők munkaerő-piaci részvételi aránya közel 60%.

(NYP)