Irán: 10 éves börtönbüntetés alól mentettek fel egy lelkészt

Sikeres fellebbezés után a héten szabadult egy 62 éves iráni-örmény lelkész, miután 10 éves büntetéséből mindössze kicsivel több, mint egy évet töltött le.

Anooshavan Avedian fellebbezését a teheráni fellebbviteli bíróság 21. ágán elfogadták, amely azonnali szabadlábra helyezéséhez vezetett - közölte az Article18, egy brit székhelyű, az iráni vallásszabadságért küzdő szervezet.

Avediant 2020 augusztusában tartóztatták le, amikor mintegy 30 hírszerző ügynök rajtaütött egy magánjellegű összejövetelen az északkelet-teheráni Narmak negyedben lévő otthonában. A Teheráni Forradalmi Bíróság 26. ágán tartott tárgyalásán Avediant 10 év börtönbüntetésre ítélték azzal a váddal, hogy „illegális csoportot hozott létre és vezetett azzal a céllal, hogy az iszlám szent vallásával ellentétes és azt zavaró oktatási és propagandatevékenységgel, hamis állítások terjesztésével ... valamint külföldi országokkal való kapcsolattartással, illetve külföldről származó szervezeti útmutatással megzavarja az ország biztonságát”.

Afshari bíró, aki a tárgyaláson elnökölt, elítélte Avedian házi gyülekezetének két tagját, Abbas Soorit és Maryam Mohammadit is. Míg Soorit és Mohammadit nem szabadságvesztéssel büntették, többek között pénzbírságot és a társadalmi és politikai csoportoktól való eltiltást szabtak ki rájuk.

Az Evin börtönben töltött idő alatt Avedian és vádlott-társai a kihallgatások során pszichológiai kínzásnak és méltatlan bánásmódnak voltak kitéve az Article18 szerint.

Az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága többször felszólította Iránt, hogy engedje szabadon azokat, akiket a vallás- és hitszabadsághoz való joguk gyakorlása miatt bebörtönöztek, és nyújtson megfelelő kártérítést. Iránban jelenleg legalább 21 másik keresztény ül a hite miatt börtönben, köztük legalább 10-en az Evinben - jelentette az Article18.

Az iráni kormány a kereszténység terjedését az iszlám rezsimre nézve fenyegetésnek tekinti. Az Open Doors USA World Watch listája szerint Irán a kilencedik legrosszabb helyen áll a keresztényüldözés tekintetében, és az iszlámról áttért hívők vannak a legnagyobb veszélynek kitéve.

„A kormány úgy tekint az egyház növekedésére Iránban, mint a nyugati országok azon kísérletére, hogy aláássák az iszlámot és az iráni iszlám rezsimet”

– jelentette a szervezet.

„A muszlim hátterű áttért keresztényekből álló házicsoportokat gyakran megtámadják, és mind vezetőiket, mind tagjaikat letartóztatják, bíróság elé állítják, és hosszú börtönbüntetésre ítélik őket ‘nemzetbiztonság elleni bűncselekmény’ okán.”

(CP)