Ugrás a tartalomra

Irak: tíz évvel az Iszlám Állam támadása után újjáépülnek a keresztény közösségek

Tíz éve közel 1,5 millió keresztény élt Irakban, ma már kevesebb mint 200 ezren vannak.

A Ninivei-síkságon található falvak, mint Karamles, tíz évvel az Iszlám Állam pusztítása után újraélednek. - Open Doors

A Ninivei-síkság keresztényei tíz évvel az Iszlám Állam pusztítása után is kitartottak, újjáépítették közösségeiket a térségben.


Az iraki keresztények többsége Moszul városától északkeletre él, a híres Ninivei-síkságon, amely az ősi Ninive városának otthont ad. Ez a terület, amelyet a keresztények Jónás történetéből ismernek, gazdag templomokban, kolostorokban és egyházi létesítményekben, néhány ezek közül a negyedik századból származik. A helyi keresztény közösség többsége arámi nyelv különböző dialektusait beszéli, ugyanazt a nyelvet, amelyet Jézus is használt. - számol be az Open Doors.

2014 augusztusában az Iszlám Állam elérte a Ninivei-síkságot, és tömegesen üldözte el az ott élő keresztényeket. A harcok és elűzetések után a keresztényeknek szinte mindent a romokból kellett újjáépíteniük.

„2014. augusztus 6-án kora reggel bombázták az Iszlám Állam harcosait, akik néhány kilométerre voltak Qaraqostól”

– emlékszik vissza Fadi, egy helyi lakos. Az emberek sietve hagyták el otthonaikat, alig vittek magukkal valamit. Az elhagyott falvakban néhány helyi muszlim csatlakozott az Iszlám Államhoz, kifosztva a keresztények házait és templomait.

A pusztítás mértéke rendkívüli volt.

„A keresztények száma Irakban 2003-ban körülbelül 1,5 millió volt, most kevesebb mint 200 ezren vannak”

– mondja az Open Doors egyik helyi munkatársa, Sifaa. A Ninivei-síkság felszabadulása után azonban a közösségek elkezdték újjáépíteni életüket.

„Több mint 25.000 kereszténynek osztottunk szét Bibliát, mert mindannyian hátrahagyták a Bibliájukat. A Biblia közelebb vitte az embereket Istenhez, és segített nekik abban, hogy erősek és szilárdak maradjanak a hitükben a menekülés szörnyű és nehéz napjaiban.”

– mondta.

A menekültek támogatása évekig folytatódott, miközben az Iszlám Állam továbbra is rémtetteket vitt végbe a térségben.

„Télen takarókat, fűtőtesteket és meleg ruhákat biztosítottunk”

– emlékszik vissza Sifaa.

„Két és fél éven keresztül havonta 15.000 családot (körülbelül 60.000 embert) láttunk el élelmiszerkosarakkal. Egészségügyi támogatást is nyújtottunk a beteg embereknek. A célunk az volt, hogy az egyház mellett álljunk a szenvedő emberekkel szolidárisan”

– folytatja.

„Megpróbáltunk a hangjuk lenni, és megmutattuk nekik, hogy nincsenek egyedül: más keresztények szerte a világon törődnek velük, hiszen mindannyian Krisztus testeként tagjai vagyunk egymásnak.”

Végül 2017-ben a Ninivei-síkság felszabadult az Iszlám Állam rémuralma alól. De hihetetlen pusztítást vittek véghez.

Az Open Doors humanitárius szervezete jelentős szerepet játszott az újjáépítésben. 2017 óta 2283 ház újjáépítésében segítettek, és traumatológiai tanácsadást is nyújtottak a visszatérő keresztényeknek.

„A célunk az volt, hogy az egyház mellett álljunk a szenvedő emberekkel szolidárisan”

– mondja Sifaa. Az Open Doors mikrohitelekkel is támogatta a helyi vállalkozásokat, hogy segítsenek az embereknek újrakezdeni életüket.

„A mikrohitel felvétele segített növelni a vállalkozás sikerét”

– mondja Rivan, egy fiatal gazdálkodó.

„A jövedelmem is nőtt.”

– tette hozzá.

Farah, egy másik helyi lakos, pedig hálás azért, hogy újraindíthatta fodrászüzletét.

„A segítségetek nélkül biztosan nagyon nehéz lett volna visszatérni, és lehetetlen lett volna újraindítani a fodrászüzletet.”

A Ninivei-síkság keresztényeinek kitartása és hite példaértékű. Bár az ősi keresztény közösség komoly kihívásokkal szembesült, az emberek szemeiben újra ott a remény és a boldogság. Ahogy Sifaa mondja:

„A keresztény jelenlét Irakban nem semmisült meg, és Isten kegyelméből soha nem is fog.”

A cikk az Open Doors Magyarország közreműködésével készült.

Legfrissebb