Egy indonéziai faluban muszlimok megakadályozták egy keresztény kórus próbáját vasárnap este azzal az indokkal, hogy a keresztényeknek előzetesen engedélyt kellett volna kérniük a közösségi vezetőktől – állították források.
Dél-Celebesz tartományban található Caile falu muszlim többségű Matajang negyedében a helyi közösségi egyesület vezetője, Andi Arman (becenevén Aples), arra figyelmeztette a katolikus St. Joseph Station templom tagjait, hogy „fontos, hogy a kóruspróbát bejelentsék a helyi önkormányzatnak”. Ez a kijelentés egy TikTok-videóban jelent meg a @sellsellss fiókon, amely más közösségi oldalakon is terjedt.
Aples azt állította, hogy közvetíteni próbál a katolikus kórus és a muszlim közösség között, és a videóban így fogalmazott:
„Először elmondom a muszlim szomszédoknak, hogy ilyen jellegű tevékenységek lesznek. Ha engedélyt kértek, azt mondhatom nekik, hogy a helyi kormányzat felé jelentették. Ha viszont nem kértek engedélyt, azt mondom, hogy nincs engedély.”
Később Aples elmondta:
„A lakosok azért hívtak, mert azt hitték, istentisztelet zajlik. Kiderült, hogy csak karácsonyi dalpróbáról volt szó.”
Hozzátette, hogy a muszlim lakosok és a katolikus egyház korábban megállapodtak arról, hogy a helyszínt nem használhatják vallási szertartásokra.
„A katolikus barátaimat próbáltam megvédeni a tömeges erőszaktól”
– mondta.
Egy hívő elmondta, hogy a gyülekezet sosem használta istentiszteleti helyként azt a többfunkciós épületet, ahol próbáltak.
„A gyülekezet egyik tagjának házában tartjuk az istentiszteleteinket, távol a muszlim közösségtől. Más egyházi tevékenységeket viszont ebben az épületben végzünk”
– mondta.
Helyi muszlim vezető, Ustaz Andi Satria is sajnálatát fejezte ki az eset kapcsán.
„A karácsonyi ünnepi dalgyakorlatokat védeni kellene, nem megfélemlíteni”
– mondta. Hozzátette, hogy az intolerancia sokszor a vallási tanítások félreértéséből fakad.
„Indonézia nem egy adott vallás országa, hanem olyan jogállam, amely garantálja a vallásszabadságot”
– emlékeztetett.
Indonézia a 42. helyen szerepel az Open Doors szervezet 2024-es Világfigyelő Listáján, amely azon országokat sorolja fel, ahol a legnehezebb kereszténynek lenni. Az országban egyre szigorúbb iszlám ideológiát követnek, és a keresztény közösségek, különösen az evangelizáló egyházak, gyakran célpontjai a szélsőséges iszlamista csoportoknak.
(CP)