A Hit Rádió "Tűzvonalban" című műsorának legfrissebb adásában Robert C. Castel, biztonságpolitikai szakértő, az NKE kutatója nyújtott betekintést az ukrán front helyzetébe, a potenciális frontösszeomlás jeleiről és a konfliktus geopolitikai hatásairól.
Frontösszeomlás jelenségei
Robert C. Castel elmagyarázta, hogy egy frontösszeomlás általában nyolc jelenségből ismerhető fel, mint például területvesztés, parancsnoki rendszerek összeomlása, alacsony morál és dezertálások. Ezen jelenségek közül nem mindegyik szükséges egy front összeomlásához, de jelzésértékűek.
"Általában egy frontösszeomlásról akkor beszélünk, mikor nyolc jelenség egyidejűleg, vagy többé-kevésbé egyidejűleg érvényesül."
- részletezte Robert C. Castel.
Ukrán helyzet
A szakértő részletesen kitért az ukrán helyzetre, megjegyezve, hogy bár Ukrajna elvesztett néhány területet, ezek nem feltétlenül jelentenek teljes összeomlást. Megemlítette az orosz erőfölény potenciális hatásait is.
"Ez olyan, mintha az autó műszerfalán fölvillan egy ilyen piros jelző lámpa, azért érdemes rá odafigyelni."
- figyelmeztetett Robert C. Castel.
Iráni-Izraeli konfliktus
A beszélgetés során szóba került az iráni-izraeli konfliktus is, melynek kapcsán szakértőnk elemezte az iráni-izraeli konfliktus dinamikáját és annak lehetséges következményeit.
"Lehet, hogy én néztem el a dolgokat, de én sehol nem láttam azt, hogy Izrael hivatalosan felelősséget vállalt volna a támadás fölött, és ez igen-igen jó jel."
-fejtette ki Robert C. Castel, amely szerinte arra utal, hogy Izrael nem igyekszik nyíltan konfrontálódni, és elkerüli az eszkalációt, ami tovább bonyolíthatná a már így is feszült helyzetet.
"Abban a pillanatban, amikor Izrael felelősséget vállal, akkor már kényszerpályára kerül az iráni vezetést, akkor kénytelenek reagálni mindenképpen."
- részletezte Robert C. Castel.