A Facebook és az Instagram anyavállalata, a Meta hivatalosan is megszünteti a harmadik féltől származó tényellenőrző programját. Ehelyett egy közösségi, úgy nevezett "megjegyzési" modellre tér át, hasonlóan ahhoz, amit Elon Musk használt az X nevű közösségi médiaplatformján. Ez az elszámoltatási módszer lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy véleményezzék a bejegyzések valóságtartalmát.
A Meta elismeri, hogy a harmadik féltől származó tényellenőrzőknek megvoltak a saját elfogultságaik, és végül túl sok tartalmat tiltottak le. A kritikusok szerint a „tényellenőrzés” végül csak a cenzúra útjává vált.
Joel Kaplan, a Meta globális ügyekért felelős vezetője elismerte:
„..túl sok hibát követünk el, amellyel szorongást okoztunk a felhasználóinkat, és túl gyakran állunk a szabad véleménynyilvánítás útjába, amelyet lehetővé akarunk tenni. Túl sok ártalmatlan tartalom kerül cenzúrázásra, túl sok ember kerül tévesen a „Facebook-börtönbe”, és gyakran túl lassan reagálunk, amikor ez megtörténik”.
Kaplan szerint komoly problémát jelentenek a tényellenőrzőinek elfogultságai.
És ez a cenzori nyomás nem csak a „független tényellenőrzőktől” érkezett. Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója, korábban elismerte, hogy a Biden-féle Fehér Ház nyomást gyakorolt a Facebookra és az Instagramra, hogy cenzúrázzák a neki nem tetsző történeteket.
Kaplan szerint az X által is alkalmazott "Közösségi Megjegyzési Modell" biztonságosabb, mert nagyobb szólásszabadságot tesz lehetővé azáltal, hogy a felhasználókra bízza, hogy eldöntsék: „mikor potenciálisan félrevezetőek a posztok, és mikor van szükségük több kontextusra”.
Justin Giboney, a The AND Campaign nevű keresztény szervezet vezetője azonban a legújabb fejlemény ellenére is kritikusan nyilatkozik a Metáról.
„A történet tanulsága: A Meta a profit maximalizálásáról szól. Amikor az volt az érdekük, hogy cenzúrázzanak, megtették. Most, hogy nem áll érdekükben, nem fogják.”
– írta az X-en.
Úgy tűnik, Zuckerberg is azt sugallja, hogy ez a döntés részben az amerikai politika legutóbbi nagy változása, Donald Trump választási győzelme miatt született.
„A közelmúltbeli választásokat is kulturális fordulópontnak érzem afelé, hogy ismét a beszédet helyezzük előtérbe” - mondta Zuckerberg egy online videóban.
A Meta továbbra is fenntart bizonyos korlátozásokat, például a törvénytelen és súlyos szabályszegésekkel szemben, mint a terrorizmus, gyermekek szexuális kizsákmányolása vagy a kábítószerek.
(CBN)