Első alkalommal vált elérhetővé online körülbelül 425 ezer, a nácikkal való együttműködéssel gyanúsított ember neve Hollandiában.
A nevek olyan személyeket jelölnek, akik ellen egy különleges jogi rendszer keretében indítottak vizsgálatot a második világháború végéhez közeledve. Közülük több mint 150 ezren valamilyen büntetésben részesültek.
Ezek a vizsgálati anyagok korábban csak a Hágában található Holland Nemzeti Archívumban voltak elérhetők.
A Huygens Intézet, amely segített az archívum digitalizálásában, szerint ez eddig komoly akadályt jelentett azok számára, akik a holland megszállás időszakát kívánták kutatni, amely 1940-es inváziótól 1945-ig tartott.
„Ez az archívum fontos történeteket tartalmaz mind a jelen, mind a jövő generációi számára”
– nyilatkozta az intézet.
„Gyerekektől, akik szeretnék tudni, mit tett az apjuk a háborúban, egészen a történészekig, akik a kollaboráció árnyalt területeit kutatják.”
Az archívum háborús bűnösökről, a német fegyveres erőkhöz csatlakozott körülbelül 20 ezer hollandról és a Nemzeti Szocialista Mozgalom (NSB), azaz a holland náci párt feltételezett tagjairól tartalmaz adatokat.
Ugyanakkor azok neveit is magában foglalja, akiket ártatlannak találtak. Az archívum ugyanis a Különleges Joghatóság által kezelt aktákból áll, amely 1944-től vizsgálta a kollaborációval gyanúsított személyeket.
Az online adatbázis csak a gyanúsítottak neveit, születési dátumát és helyét tartalmazza, és ezek csak konkrét személyes adatok alapján kereshetők. Nem derül ki belőle, hogy az adott személy bűnösnek bizonyult-e, illetve milyen jellegű kollaborációval gyanúsították.
Az adatbázis viszont megmutatja, hogy melyik aktát kell kikérni a Nemzeti Archívumban, hogy ezek az információk kiderüljenek. A fizikai akták megtekintéséhez az érdeklődőknek igazolniuk kell, hogy jogos érdekük fűződik az adatokhoz.
Eppo Bruins kulturális miniszter december 19-én írt levelében hangsúlyozta:
„Az archívumok nyitottsága kulcsfontosságú ahhoz, hogy szembenézhessünk Hollandia nehéz közös múltjának hatásaival, és hogy társadalomként feldolgozhassuk azt.”
A miniszter elmondta, hogy az online hozzáférhető információk mennyiségét a magánélet védelme érdekében korlátozni kell, és az archívumban személyesen kutatók nem készíthetnek másolatokat. Bruins jelezte, hogy szeretné megváltoztatni a törvényt, hogy több információ váljon nyilvánosan hozzáférhetővé.
Az online adatbázis honlapja szerint azok a személyek, akik esetleg még életben vannak, nem szerepelnek az online listában.
(BBC)