A Meta igazgatója egy interjúban számolt be arról, hogy a betegek gyógyulásáról szóló imát születésük óta szinte mindennap elénekli a gyermekeinek.
Mark Zuckerberg, a Meta alapítója és vezérigazgatója a Bloombergnek adott interjújában elárulta, hogy minden este elénekli három lányának Debbie Friedman "Mi Shebeirach" című dalát, amely egy imán alapul, amit a betegekért vagy gyógyulásra szorulókért mondanak.
"Ez alapvetően egy ima az egészségért és a bátorságért, és azt mondja: 'Legyen bátorságunk áldássá tenni az életünket'"
- idézte Zuckerberg Friedman angol nyelvű dalszövegét az interjúban.
"Gyakorlatilag életük minden estéjén elénekeltem nekik, amióta csak megszülettek."
Az interjúban Zuckerberg egy arany nyakláncot viselt, amelybe bele volt vésve a dal szövege.
A "Mi Shebeirach" Friedman egyik legismertebb dala, amelyet világszerte énekelnek a gyülekezetek, különösen a református zsidók. Zuckerberg valószínűleg gyermekkori zsinagógájában, a New York-i Tarrytownban található Temple Beth Abrahamban tanulta meg ezt a dalt.
Mark Zuckerberg tells @emilychangtv the story behind his latest gold chain.
— Bloomberg Originals (@bbgoriginals) July 25, 2024
Watch the full episode of The Circuit to hear about his vision for AI and watch them wake surfing in Tahoe, and more https://t.co/vN1DT8PbAH pic.twitter.com/OqKN7q6Qt9
A Mi Shebeirach imát általában a zsinagógai Tóra-istentiszteletek alatt mondják el, amely egy Istenhez intézett kérés, hogy küldjön teljes gyógyulást a betegeknek.
Saul Kaye, az San Francisco-i öbölvidéken tevékenykedik szabadúszó imavezetőkéntként és zenészként a zsidó közösségekben, és soha nem hallott még olyanról, hogy szülők altatódalként énekelnék a "Mi Shebeirachot" gyermekeiknek.
"Ő egy úttörő a technológia területén, talán ebben is úttörő"
- mondta Kaye Zuckerbergről.
Kaye hozzátette, hogy nagyon aranyosnak tartja, hogy a technológiai vezető saját hagyományt teremtett a családjában.
"Van abban valami különleges, hogy a judaizmust a magadévá teszed"
- mondta.
"Ha van egy ima, amit el kell mondanod, nem kapsz büntetést azért, mert idézőjelben rosszkor mondod el."
Friedman 1987-ben írta a "Mi Shebeirach"-ot egy barátja, Marcia Cohn Spiegel 60. születésnapja alkalmából. Drorah Setel rabbi, a dalszöveg társszerzője szerint az AIDS-járvány csúcspontján a dal a lelki gyógyulásra és a teljesség megtapasztalására összpontosított, még a halállal szemben is.
Az évek során Zuckerberg számos fotót és üzenetet osztott meg, amelyek tükrözik erős kötődését zsidó örökségéhez. 2016 decemberében karácsonyi és hanuka-köszöntőt is megosztott, és egy kommentre is válaszolt, amelyben megkérdőjelezték hitét.
"Zsidónak neveltek, és most már hiszem, hogy a vallás nagyon fontos."
- írta.
Kaye elmondta, hogy egyszer már látta Zuckerberget egy bár micvón, de nem tudni, hogy a családja tagja-e valamelyik helyi zsinagógának. Zuckerberg felesége, Priscilla Chan kínai-amerikai és buddhista vallású. A párnak három lánya van: Maxima, August és Aurelia.
(Jweekly)