Harmadjára támadtak meg egy keresztény férfit Szomáliában

Az iszlámról kereszténységre áttért férfit már korábban májusban és júliusban is bántalmazták, október 5-én azonban ismét megtámadták Szomáliában, miután muszlim rokonai arra kezdtek gyanakodni, hogy keresztény imacsoportokat vezet – mondta el az érintett.

Mohammad Abdul a Juba Alsó régió egy meg nem nevezett településén, otthonában imádkozott zárt ajtók mögött, amikor négy muszlim rokona megérkezett, és kint megvárták, míg befejezi az imát. Mikor kilépett a házból, meglepődött, mikor meglátta őket, akik mindenféle köszönés nélkül kérdőre vonták – mesélte Abdul.

Azt kérdezték tőle:

„Miért imádkozol másképp, mint a muszlimok? Mi olyan különleges az imádságodban? Miért zárod be magad a szobába imádkozáskor?”

Abdul így válaszolt:

„Az imám titok köztem és az én Uram, Isa [Jézus] között, és miért kellene nyilvánosan imádkoznom? Ez csak az emberek kedvéért lenne, de amikor imádkozom, csak Istennek kell kedveskednem, aki a mennyekben van.”

Amikor azt mondták neki, hogy csatlakoznia kellene a muszlimokhoz az iszlám imaalkalmakon, Abdul elmondta, hogy kereszténnyé lett, és Krisztus az ő Ura és Megváltója, hozzátéve:

„Isa, aki megmentett engem, ismeri a szívemet, és boldog vagyok a szívemben, úgyhogy hagyjatok békén.”

Ekkor az egyik rokona rátámadt, egy másik tompa tárggyal ütötte meg, és egy harmadik pedig arcon csapta

– mesélte Abdul. Bal keze eltört, jobb kezének ujjai megsérültek, és arca is sebeket szerzett.

„Szörnyű bajt hozol magadra és a családodra”

– mondta neki az egyik rokona, mire Abdul így válaszolt:

„Üthettek még, ha akartok, de mondhatom, hogy Isa megmentett. Akár meghalok, akár nem, azért élek, hogy őt szolgáljam.”

Vérző sérülésekkel hagyták ott, és meglepve hallotta, amint az egyikük azt mondta:

„Mivel szereted Istent, vezessen hát ő a helyes útra”

– mondta Abdul.

Felesége már júliusban figyelmeztette, hogy a bibliaórákat, imákat és istentiszteleteket a látogatók számára fenntartott kis épületben tartsa, és augusztusra már három kis csoport számára tartott bibliaórákat és imaösszejöveteleket.

A párnak három gyermeke van: egy 9, egy 5 és egy 3 éves.

Abdul túlélte a május 5-i késeléses támadást, amelyet muszlim rokonai követtek el a szomáliai Kismayo külvárosában, Juba Alsó régióban. Míg kórházi kezelés alatt állt, feleségét és gyerekeit az apósa elvitte. Abdul márciusban tért keresztény hitre.

Miután májusban felépült, visszaszerezte a családját, és egy másik területre költöztek. A május 5-i támadás során Abdul súlyos fejsérülést szenvedett, és egyik keze is eltört. A július 8-i támadás következtében pedig elvesztette a beszédképességét is – mondta a felesége.

A rokonok akkor a feleség bokáját is eltörték, és megverték a gyermekeiket is.

Abdul egy bérelt házban lakott családjával, miután a rokonai a május 5-i támadásban lerombolták az otthonát.

Szomália alkotmánya az iszlámot államvallássá nyilvánította, és megtiltja más vallások terjesztését – állítja az amerikai külügyminisztérium.

Az alkotmány azt is kimondja, hogy a törvényeknek meg kell felelniük a saría (iszlám jog) elveinek, kivétel nélkül, még a nem muszlimokra nézve is.

Az iszlám jog szerint a hitehagyásért halálbüntetés jár. Egy szomáliai iszlamista csoport, az Al Shabaab, amely szövetségben áll az Al-Kaidával, követi ezt a tanítást.

Az Al Shabaab vagy szimpatizánsaik 2011 óta több nem helyi személyt megöltek Észak-Kenyában, miután a kenyai erők egy afrikai koalíció élén bevonultak Szomáliába a lázadók ellen, válaszul a kenyai tengerparton történt terrorista támadásokra.

Szomália a 2. helyen szerepel az Open Doors 2024-es Világfigyelő Listáján, amely azokat az országokat sorolja fel, ahol a legnehezebb kereszténynek lenni.

(CN)