Halálra ítéltek egy amerikai zsidó édesapát Kongóban
Benjamin Reuben Zalman-Polun, egy washingtoni születésű, háromgyermekes apa, egyike volt annak a három amerikai állampolgárnak, akiket a Kongói Demokratikus Köztársaságban pénteken halálra ítéltek egy májusi puccskísérlet kapcsán, amelyben 37 ember vett részt.
A sikertelen puccsot Christian Malanga, egykori használtautó-kereskedő és aranybányász vezette, aki az ország elnökét, Félix Tshisekedit akarta megbuktatni. A puccskísérletben - amelynek egyes részeit élőben közvetítették - hat ember vesztette életét, Malangát pedig később a kongói hadsereg lőtte le, amikor ellenállt a letartóztatásnak.
Zalman-Polun, aki egy évtizeddel ezelőtt bűnösnek vallotta magát az Egyesült Államokban marihuána terjesztésére irányuló összeesküvésben, állítólag Malanga aranybányász üzlettársa volt. A másik két halálra ítélt amerikai Marcel Malanga, (Christian Malanga fia) és Tyler Thompson.
Zalman-Polun az aznap készült fotók és videók szerint az elnöki palotában volt, mielőtt a puccskísérlet vezetőjét, Christian Malangát agyonlőtték.
Zalman-Polunt és a többi amerikait a Kongó folyó partján fogták el, amikor menekülni próbáltak - írja az NPR. A tárgyaláson azt állították, hogy fegyverrel kényszerítették őket a puccsban való részvételre.
Zalman-Polun állítólag az elmúlt években Dél-Afrikában élt a családjával. Ezt megelőzően a család Washingtonban élt, ahol a Washingtoni Héber Gyülekezet tagjai voltak, amikor 2017-ben megszületett első gyermekük - derül ki a reform zsinagóga által terjesztett közleményből.
Zalman-Polun most összeesküvés-elméletek célpontjává is vált, amelyek szerint a CIA és a Moszad ügynöke, akit a kongói kormány destabilizálására küldtek.
A felhasználók az X-en megosztottak egy fotót, amely Zalman-Polunt és Christian Malangát ábrázolja, és amely a Tel-Avivban található Golan Spy Shop, egy technológiai és biztonsági cikkeket árusító üzlet előtt készült, mondván, hogy ez a kép a bizonyíték arra, hogy izraeli erők képezték ki őket.
A kongói törvények öt napot adnak a férfiaknak arra, hogy fellebbezzenek az ítéletük ellen. Az országban tavaly állították vissza a halálbüntetést.
Az amerikai külügyminisztérium nem nyilvánította Zalman-Polunt és a másik két amerikait jogtalanul fogva tartottnak - jelentette az Associated Press, így nem valószínű, hogy az amerikai kormány intézkedéseket tenne a foglyok szabadonbocsátásának érdekében.
Májusban, néhány órával a puccskísérlet után Lucy Tamlyn, az Egyesült Államok Kongói Demokratikus Köztársaságba akkreditált nagykövete elítélte a puccsot és az amerikai állampolgárok részvételét.
„Megdöbbentettek a ma reggeli események, és mélyen aggasztanak az amerikai állampolgárok állítólagos részvételéről szóló jelentések”
- írta Tamlyn az X-en, valamint hozzátette:
"Biztosíthatom Önöket, hogy a lehető legteljesebb mértékben együtt fogunk működni a KDK hatóságaival e bűncselekmények kivizsgálása során, és felelősségre vonjuk a bűncselekményekben érintett amerikai állampolgárokat."
Zalman-Polun esete nem az első alkalom, hogy a zsidó közösség találkozott a Kongói Demokratikus Köztársaság viharos politikájával. Moise Katumbi, akinek apja a holokauszt idején Görögországból menekült zsidó volt, már régóta szembesül olyan törekvésekkel, amelyek megakadályoznák, hogy hivatalos tisztségért induljon. Legutóbb tavaly próbálták egy olyan törvénnyel kizárni a jelöltségből, amely megkövetelte volna, hogy a jelölt mindkét szülője kongói legyen. Külföldi zsidó szervezetek elítélték a törvényt, antiszemitának minősítve azt. Katumbi riválisa, aki Tshisekedi ellen indult, a puccskísérlet célpontja volt, és a hivatalos választásokon kevesebb mint 1%-ot szerzett.
(WIN)