Franciaország: már nevüket is titkolják a zsidó közösség tagjai

Az Izrael és a Hamász közötti háború hatása messze túlmutat a Közel-Keleten. Az antiszemitizmus új hulláma a Franciaországban élő zsidó közösségeket is elérte. A francia kormány adatai szerint 2023-ban 1 676 antiszemita incidenst jelentettek, amely négyszerese a 2022-es év adatinak.

A zsidó közösség tagjai fokozott óvintézkedésekhez folyamodnak, hogy megvédjék magukat. Egyre több francia zsidó nyújt be kérelmet izraeli állampolgárságra és letelepedési jogra, ám kevesen döntenek ténylegesen az ország elhagyása mellett. Helyette inkább különböző védelmi stratégiákat alkalmaznak. Többen eltávolították otthonaik ajtajáról a mezuzát – egy apró vallási tárgyat, amely a zsidó családok ajtófélfáján található –, míg mások hamis neveket adnak meg a postai kézbesítésekhez, hogy zsidó származásuk rejtve maradjon.

A növekvő fenyegetettség ellenére sok zsidó közösség ellen áll a félelemnek, és nem hajlandó elfogadni, hogy a rettegés irányítsa az életüket.

„Mondják, hogy vigyázzak, hogy változtassak a mindennapi szokásaimon,”

– mondja Rebecca, aki csak a keresztnevét árulta el családja védelmében.

„Amikor elkezdeném megváltoztatni a napi szokásaimat a félelem miatt, akkor jött el az ideje annak, hogy elhagyjam Franciaországot.”

Rebecca ugyanakkor elismeri, hogy ő is óvintézkedéseket tett: levette a mezuzát ajtójukról, és álnevet használ a házhozszállításoknál. Tavaly kitöltötte a szükséges papírokat, hogy szükség esetén Izraelbe költözhessen.

Yael, aki több mint 30 éve lakik egy párizsi lakásban, régebben biztonságban érezte magát, különösen a nagy zsidó közösséggel rendelkező környéken. Azonban a helyzet romlásával tavaly úgy döntött, férjével együtt eltávolítják a mezuzát az ajtójukról.

„Még mindig látszik a helye az ajtó mellett. Át kell festenem.”

– mutatja Yael, miközben egy tál mandulás süteményt tesz az asztalra, ami Jom Kippur ünnepéről maradt meg.

Yael szeme könnybe lábadt, amikor az egyik fiáról beszélt, aki Izraelben él. Nagyon aggódik érte, de félti a másik két fiát is, akik Párizsban élnek. Azt mondja nekik, hogy ne lépjenek ki az utcára kippában, és óvatosan nyit ajtót a futároknak. Valaki nemrégiben „piszkos zsidó” feliratot ragasztott az autójukra.

„Október 7-e óta az életünk teljesen megváltozott”

– mondja Yael, miközben egy zsebkendővel a szemét törölgeti.

A biztonsága érdekében kérte, hogy csak a keresztnevén nevezzék meg.

„Félek. A legkisebb zajt is meghallom, és felugrok”

– részletezte.

A francia zsidó közösség – mintegy 500 ezer ember – a második legnagyobb a világon Izrael után. A francia belügyminisztérium és a Zsidó Közösségek Védelmi Szolgálatának adatai szerint a Hamász támadása óta jelentősen megnőttek az antiszemita incidensek. Az összes antiszemita cselekmény 75 százaléka támadást követő három hónapban történt.

A feszültség növekedésével egyre több francia zsidó fontolgatja, hogy elhagyja az országot, leginkább Izrael vagy az Egyesült Államok irányába. Bár a többség marad, a mindennapjaikban óvatosabban élnek.

Stella Rosen, egy párizsi orvos, például nemrégiben „franciásabb hangzású” álnevet adott meg a postai kézbesítésekhez a biztonság érdekében. Elmondása szerint nem kockáztatja, hogy egyértelművé tegye zsidó származását. Az Uber szolgáltatással is felhagyott, miután kényelmetlen beszélgetései voltak olyan férfi sofőrökkel, akik nyíltan a palesztinok támogatásáról beszéltek, tudták, hogy zsidó, és a lakcímét is ismerték.

„Meg kell védenem magam, de a gyerekeimet is”

– mondja Dr. Rosen, akinek két kisfia van.

„Egyszerűen nem éri meg a kockázatot.”

– tette hozzá.

Az elmúlt években az antiszemitizmus Franciaországban folyamatosan növekedett, ami sok zsidót arra kényszerít, hogy megváltoztassa mindennapi szokásait a biztonság érdekében.

Anna, egy párizsi építész, például akkor kezdett el kendőt – palesztin nemzeti szimbólumnak számító kaffijeht – hordani, amikor nagymamáját látogatta meg egy nagy muszlim lakossággal rendelkező külvárosban.

Mások, mint például Christine Taieb, az oktatásban látják a kulcsot ahhoz, hogy zsidók és muszlimok békében élhessenek Franciaországban. Taieb vezeti a Párizsi Zsidó-Muszlim Barátság egyesületét, amely a közösségek közötti párbeszédet és megértést hivatott előmozdítani.

„Az a cél, hogy nyitottak legyünk egymásra, és megértsük a másik tapasztalatait”

– mondja.

(CSM)