Felmérés: megroppant az Anglikán Egyházba vetett bizalom a botrányok hatására
Az anglikán egyház népszerűsége jelentősen visszaesett az elmúlt hónapokban, mivel egyre több botrány rázza meg a közösséget. Egy friss közvélemény-kutatás szerint az anglikán hívek körében is csökken a bizalom az egyház vezetésében.
A YouGov február elején végzett felmérése szerint az egyház megítélése jelentősen romlott Angliában, Skóciában és Walesben. A kedvező vélemények aránya 32 százalékról 25 százalékra esett vissza, míg a negatív megítélés 39 százalékról 49 százalékra emelkedett. Az anglikán hívek körében a támogatottság szintén jelentős csökkenést mutat: míg korábban 66 százalékuk vélekedett pozitívan az egyházról, mostanra ez az arány 54 százalékra csökkent, az elutasító vélemények pedig 21 százalékról 32 százalékra nőttek.
A bizalomvesztés fő oka a sorozatos visszaélési botrányok, amelyek rávilágítottak az egyházon belüli védelem hiányosságaira.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, tavaly novemberben Justin Welby canterburyi érsek bejelentette lemondását, miután egy vizsgálat megállapította, hogy nem értesítette időben a hatóságokat a katolikus nyári gyermektáborokban történt sorozatos molesztálásokról. Az ügyben más egyházi tisztségviselők ellen is vizsgálat indult.
John Smythet, akit még halála előtt sem vontak felelősségre, az anglikán egyház történetének egyik legsúlyosabb szexuális erőszaktevőjeként tartják számon. Kritikusok szerint a vezetők nem léptek fel kellő határozottsággal ellene.
A YouGov felmérése az anglikán egyház megítéléséről.
Az elmúlt hónapokban további botrányok is napvilágra kerültek.
Stephen Cottrell yorki érseket decemberben lemondásra szólították fel, amiért egy korábban elítélt papot nem távolított el az egyházból. Az érsek azzal védekezett, hogy jogilag nem volt lehetősége a pap elbocsátására.
Amint arról a YouGov is beszámol, Január végén John Perumbalath liverpooli püspök is lemondott, miután a szexuális erőszakkal és zaklatással vádolták, amelyeket tagadott. Az üggyel kapcsolatos panaszokban egy másik egyházi vezetőt, Warrington püspökét is megjegyezték.
A botrányok országos szintű reputációs válságot okoztak az anglikán egyház számára. Philip North blackburni püspök elismerte, hogy az egyház helyi szinten még hitelesnek számít, de hangsúlyozta:
„Van még mit tenni a bizalom helyreállításáért.”
A YouGov felmérése szerint a britek 50 százaléka támogatná az anglikán egyház és az állam szétválasztását, és mindössze 23 százalékuk támogatta az egyház fennmaradását a jelenlegi formában.
Marcus Walker tiszteletes a The Critic lapban úgy fogalmazott:
„Az anglikánok bizalma az egyházban és annak vezetésében széles körben összeomlott.”
Véleménye szerint a botrányok mellett az egyházon belüli teológiai viták is hozzájárultak a megosztottsághoz, különösen a meleg papokról, és a homoszexuális kapcsolatokról alkotott véleménykülönbségek miatt.
Az egyház megítélése tehát nemcsak a brit társadalmat, hanem saját híveit is egyre inkább megosztja.
(CP)