Fordult a kocka? - értelmiségi körökben is egyre többen hisznek a csodákban

Ryan Burge statisztikus legújabb jelentése szerint az utóbbi években nőtt a csodákba vetett hit az egyetemet végzettek körében, akiknél korábban a materialista gondolkodásmód dominált. Míg 1991-ben az amerikai diplomások csupán 45 százaléka állította, hogy „határozottan hisz” a csodákban, addig ez az arány 2018-ra 63 százalékra emelkedett a General Social Survey adatai szerint.

Az emelkedés még markánsabb a mesterfokozattal vagy annál magasabb végzettséggel rendelkezők körében: 1991-ben csupán 30 százalékuk hitt a csodákban, 2018-ra ez az arány 61 százalékra ugrott.
A csodákba vetett hit változása az Egyesült Államokban különböző iskolázottsági szintek alapján (1991-2018). Forrás: Ryan Burge, General Social Survey

Ez a meglepő adat azonban szoros összefüggésben áll a nyugati szekularizált társadalmak átalakulásával. A hagyományos előrejelzések szerint a technológia fejlődése egyre szekulárisabbá teszi a társadalmakat, amelynek következtében az Istenbe és a természetfelettibe vetett hit is csökkenhet. Ennek ellenére az ateisták és agnosztikusok aránya alig változott az Egyesült Államokban, még az úgynevezett „nem vallásos” csoport körében is. Az „egyháztól való elfordulás” jelensége inkább a „vallás nélküli” emberek számának növekedését eredményezte, mintsem az ateizmus térnyerését. – írja a Breaking Point.

A huszadik század közepén Peter Berger szociológus kidolgozta a „szekularizációs tételt,” amely szerint a modern, tudományos kor előrehaladtával a vallás fokozatosan elveszíti jelentőségét, és helyét a természetfelettit elutasító szekularizmus veszi át. Berger később visszavonta tételét, felismerve a hit ellenálló képességét. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a kereszténység egyre népszerűbbé vált, és a hívők hamarosan a világ népességének 33,8 százalékát (nagyjából 2,7 milliárd ember) teszik majd ki, míg az ateizmus aránya csökken.

Több mint 25 éve Craig Gay a "The Way of the Modern World" című könyvében azt állította, hogy a szekularizáció formája, amely meghatározza a társadalmat, nem a Dawkins-féle materializmus, hanem, az a tendencia, hogy a legtöbben úgy élnek, mintha Isten létezése irreleváns lenne.

Dr. Gay a szerint a ,, a modern, fogyasztói és szekuláris világunk a kényelmet, a kontrollt és a választás lehetőségét minden más érték fölé emeli."

A Breaking Point újságírói szerint ezért lehet, hogy még mindig sokan „hisznek” Istenben, de "megközelítésük a bevásárláshoz vagy a büfében való étkezéshez hasonló", mivel inkább kiválasztják, ami szimpatikus nekik, minthogy a Szentírás, a hagyományok vagy a hitvallások tekintélyére támaszkodnának.

(Breaking Point)