Ugrás a tartalomra

Félig gomba, félig gép: élő robotot építettek a tudósok

Az ördögszekér-laska gomba irányította robot ötvözi az élő organizmusokat és a gépeket.

Illusztráció: Ördögszekér-laskagomba. - Kép forrása: Kenzo Tribouillard/AFP/Getty

Az amerikai Cornell Egyetem kutatói a gomba micéliumából, vagyis fonalszerű sejtjeiből származó szálakat építettek be a robot vezérlőrendszerébe. Ezáltal az eszköz - akárcsak a gomba - képes érzékelni a fényt és reagálni a környezet változásaira. Ezek a kezdetleges szerkezetek eddig nem látott távlatokat nyitottak meg a robotikában – hozta le az InfoStart.

„A biohibridizáció arra tesz kísérletet, hogy olyan komponenseket találjunk a biológiai világban, amelyeket, ha működésüket megértettük, felhasználhatunk mesterséges rendszereink irányítására”

– mondta Robert Shepherd, aki nemrég írt cikket a témáról a Science Robotics című folyóiratban.

Az általa vezetett Biorobot Laboratórium kísérletei során először az ördögszekér-laska gombával próbálkoztak, mégpedig azért, mert gyorsan növekszik és igénytelen.

A gombák fonalszerű részeit, a micéliumot kitenyésztették, amelyekből hálózatokat hoznak létre. Az azokra erősített elektródák segítségével a micéliumban keletkező apró elektromos jeleket levezették. A robotok így képesek voltak érzékelni és reagálni a környezet változásaira, illetve kommunikálni az emberekkel. Ez kicsit úgy működik, mint a neuronok az agyban.

Amikor a kutatók ultraibolya fénnyel világítottak a robotokra, azok megváltoztatták mozgásukat és irányukat.

„A gombák nem nagyon szeretik a fényt. Ahogy a fény intenzitása változik, azt leköveti a robot is. Gyorsabban mozog, vagy távolodik a fénytől”

– mondta Shepherd professzor.

„A biorobotokat eddig a fény segítségével működtették, de a jövőben a vegyi anyagok lesznek a vezérlés eszközei”

– tette hozzá.

Bár a robotok, más néven biohibridek még nem lépték át a laboratórium küszöbét, a kutatók azt remélik, hogy egy nap a robotmedúzák felderíthetik óceánjainkat, a spermiummal működő robotok orvosolhatják a meddőség problémáját, a kiborg csótányok pedig túlélők után kutathatnak egy földrengés romjai alatt.

Bár nem hagyhatjuk figyelmen kívül a hibrid rendszerek kapcsán felmerülő erkölcsi és etikai aggályokat. Rafael Mestre, az Egyesült Királyság Southamptoni Egyetemének oktatója szerint, ha a biohibrid robotok elég bonyolulttá válnak, felboríthatják az egész ökoszisztémát, ahol bevetik őket. Nehéz lenne fenntartani az élő és az élettelen közötti alapvető különbséget – írta mega az Infostart.

Legfrissebb