A Hit Rádió Világnézet című műsorának legfrissebb adásában a tajvani földrengés okait és következményeit elemeztük Tóth László szeizmológus és Balázs László kutyásmentő segítségével.
Tajvan Földrengése:
Tóth László elmondta, hogy Tajvan földrengésveszélyes területe Euráziai és a Fülöp tektonikai lemezek találkozásánál helyezkedik el, ahol a lemezek évente 7-8 cm-t mozognak. Az ilyen mozgások óriási feszültségeket generálnak, amelyek földrengéseket okoznak.
"Azt kell tudnunk, hogy ez a terület Euráziai és a Fülöp tektonikai lemezek határán helyezkedik el, ahol a földrengések nem ritkák. "
- fejtette ki Tóth László.
Építkezés és Védekezés:
A szeizmológus hangsúlyozta, hogy megfelelő építkezéssel lehet védekezni a földrengések ellen. A tajvani és japán példák is azt mutatják, hogy az előrelátó tervezés és a modern építési technológiák alkalmazása képes jelentősen csökkenteni a katasztrófák káros hatásait.
"Megfelelő építkezéssel lehet védekezni... ez az egyetlen módja a földrengés elleni védekezésnek. "
- emelte ki Tóth László.
Kutyásmentés és Túlélés:
Balázs László, kutyásmentő a földrengések utáni kutatás és mentés fontosságáról beszélt. Elmondása szerint a mentőkutyák képesek emberi szagokat keresni és segítenek a túlélők megtalálásában, még mélyen a romok alatt is.
"Igazából 6-8 méter mélységben is képesek arra, hogy megtalálják az eltűnt személyeket..."
- részletezte Balázs László.