"Ez a hit a szenvedésben is kitartott" - üldözött keresztényekről emlékeztek meg Svájcban
Augusztus 31-én Bernben, a szövetségi parlament előtti téren, a Bundesplatzon kihelyezett keresztek tucatjai emlékeztettek az üldöztetésben élő keresztényekre világszerte. A Persecution.now rendezvény célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a vallási alapon történő üldöztetésre.
A megmozdulás különösen a keresztények helyzetére fókuszált, két üldözött keresztény személyes története pedig arra ösztönözte a jelenlévőket, hogy tegyenek lépéseket ezen emberi jogi visszaélések ellen.
Amin Afsharnaderi, egy Iránból származó keresztény megtérő, elmondta, hogyan börtönözték be kétszer is hazájában keresztény hite miatt. Először karácsonykor tartóztatták le, amikor épp egy földalatti egyház lelkészének házában tartózkodott.
„Folyamatosan kihallgattak, sértegettek, megaláztak és nyomást gyakoroltak rám, hogy tagadjam meg hitemet és áruljam el keresztény testvéreimet”
„Biztos vagyok benne, hogy nem éltem volna túl ezt az időszakot, ha Jézus Krisztus nincs velem”
– mondta Amin. Hozzátette, hogy Iránban a keresztények folyamatos nyomás alatt és félelemben élnek, gyakran elveszítik állásukat vagy vagyonukat hitük miatt.
A második felszólaló, akinek nevét és származási országát biztonsági okokból nem árulták el, szintén többször került börtönbe, ahol kínzást és nyilvános kivégzéseket is át kellett élnie. Elmondta, hogy bár a kereszténységet hazájában nemzetbiztonsági fenyegetésnek tekintik, és minden új törvény célja a keresztények megsemmisítése, a hit mégis megmaradt „a legsötétebb börtöncellában is”.
A rendezvény résztvevőit arra buzdították, hogy szabad ország lakóiként álljanak ki a világban üldözött keresztényekért: imával, a helyi egyházakba való meghívással, politikai nyomásgyakorlással vagy a vallásszabadságért küzdő szervezetek támogatásával. Különösen a média szakembereit szólították meg, hogy használják platformjaikat a probléma megvilágítására.
A rendezvényen Laurent Wehrli, a svájci parlament egyik képviselője is részt vett, aki kollégáival együtt rendszeresen tájékozódik a keresztények helyzetéről különböző országokban, és megkeresi az érintett nagykövetségeket. Wehrli elmondta, hogy 2019 és 2023 között a megkereséseik majdnem felét legalább részben teljesítették, és az általuk támogatott 54 fogoly közül 24-et idő előtt szabadon engedtek.
Wehrli hangsúlyozta, hogy bár ez egy "cseppnek tűnhet a tengerben", ha figyelembe vesszük, hogy világszerte 365 millió keresztényt üldöznek, mégis elengedhetetlen, hogy „felemeljük hangunkat ezekért az emberekért”. Emellett emlékeztetett arra, milyen nagy kiválttság az, hogy egy olyan országban élhetnek, ahol az alapvető szabadságjogok, mint a vallásszabadság, védelmet élveznek.
Az esemény résztvevői, akik többnyire különböző egyházakból érkeztek, rózsákat helyezhettek el egy jelképes tömegsírban a Bundesplatzon, és arra is lehetőségük nyílt, hogy egy egy börtöncella szimulációban imádkozzanak. Egy résztvevőt különösen megindított az a pillanat, amikor egy kereszt mellé rózsát helyezett
„Megható jelképe volt ez azoknak, akik magányosan és elhagyatva haltak meg Jézusba vetett hitükért”
– mondta.
(EF)