Az Európai Unió parlamentje szerdán a világon elsőként hagyta jóvá a mesterséges intelligencia szabályzására vonatkozó irányelvet.
Az EU december elején közvetített ideiglenes politikai konszenzust, amelyet aztán a parlament szerdai ülésén 523 igen, 46 nem és 49 tartózkodás mellett jóváhagytak.
"Európa MOST a mesterséges intelligencia terén világszinten szabványalkotóvá vált"
- írta Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosa az X-en.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke úttörőnek nevezte a jogszabályt, mondván, hogy az lehetővé teszi az innovációt, miközben biztosítja az alapvető jogokat.
"A mesterséges intelligencia már most is nagymértékben része a mindennapi életünknek. Most már a jogalkotásunknak is része lesz"
- írta a közösségi médiában közzétett bejegyzésében.
Dragos Tudorache, a megállapodásról folytatott uniós tárgyalásokat felügyelő törvényhozó üdvözölte a megállapodást, de megjegyezte, hogy a legnagyobb akadály a végrehajtás marad.
A 2021-ben született uniós mesterséges intelligenciáról szóló törvény a technológiát kockázati kategóriákba sorolja, az "elfogadhatatlantól" - amely a technológia betiltását jelentené - a magas, közepes és alacsony kockázatú kategóriákig.
A rendelet várhatóan a törvényhozás végén, májusban lép hatályba, miután átment az utolsó ellenőrzéseken és megkapta az Európai Tanács jóváhagyását. A végrehajtás ezt követően 2025-től kezdődően lépcsőzetesen történik majd.
"Az MI-törvény olyan irányba mozdította el az MI fejlesztését, ahol az emberek irányítják a technológiát, és ahol a technológia segít majd abban, hogy az új felfedezéseket a gazdasági növekedés, a társadalmi fejlődés és az emberi potenciál felszabadítása érdekében hasznosítsuk"
- mondta Tudorache kedden a közösségi médiában.
"Az MI-törvény nem az út vége, hanem inkább a kiindulópontja a technológiára épülő új kormányzási modellnek. Most arra kell összpontosítanunk politikai energiánkat, hogy a törvényt a könyvekben szereplő törvényből a gyakorlatban is megvalósítsuk"
- tette hozzá.
Jogi szakemberek a törvényt a mesterséges intelligencia nemzetközi szabályozásának fontos mérföldköveként jellemezték, megjegyezve, hogy ez utat nyithat más országok számára is, hogy kövessék a példát.
(CNBC)