Műsorunk első részében Tari Annamária pszichoanalitikust kérdeztük arról, hogyan hat a mesterséges intelligencia (MI) az identitásunkra, az érzelmi világunkra és az emberi kapcsolatainkra.
A mesterséges intelligencia már sokak számára már nélkülözhetetlenné vált a hétköznapok során. Találkozhatunk MI-asszisztensekkel, MI-alapú szoftverekkel, és a technológia segítségével jelentős áttörések érhetők el az orvostudományban és különféle kutatásokban is. Ugyanakkor a mesterséges intelligencia az emberek magánéletébe is beszivárgott. Egyre többen tekintenek rá társként vagy barátként, ami tovább súlyosbíthatja a személyes kapcsolatok amúgy is válságos helyzetét. Az emberek még magányosabbá válhatnak, és ha nem vagyunk elég éberek, könnyen abba a hibába eshetünk, hogy emberként kezeljük a gépet.
Tari Annamária megerősítette, hogy a mesterséges intelligencia valóban elképesztő lehetőségeket rejt az orvostudományban, az iparban és a tudományos kutatásokban, de komoly veszélyekkel jár, ha korlátok nélkül a hétköznapi életünk részévé válik. Sokan ugyanis „ész nélkül kezdték el használni a ChatGPT-t és a vizuális modelleket, olyan emberek is, akiknek egyébként valójában nem lenne rá szüksége.”
A pszichoanalitikus arra hívta fel a figyelmet, hogy az MI használata könnyen érzelmi kötődéshez vezethet, ha az emberek – különösen azok, akik egyébként is küzdenek a magánnyal – emberi tulajdonságokkal ruházzák fel a gépet. Bár a mesterséges intelligencia „beszélget”, válaszol, sőt együttérzőnek tűnhet, valójában nem törődik velünk, nem rendelkezik tudattal, és nincsenek érzelmei. Mégis sokak számára csábító lehet, hogy a gép mindig elérhető, türelmes és azonnali válaszokat ad.
„A jövő legnagyobb üzlete a magány lesz, mert nagyon-nagyon leszokhat az emberiség a személyközi kapcsolatokról.”
– szögezte le.
Szakértőnk hangsúlyozta: egyáltalán nem helyes érzelmi kötődést kialakítani egy digitális modellel, mert az mesterséges válaszokba, virtuális élményekbe tereli az embereket, miközben elszigeteli őket a valódi, hús-vér kapcsolatoktól. Különösen a fiatal generáció van veszélyben, mert ebben a korban alakul ki a személyiség és az érzelmi intelligencia – és ha túl korán találkoznak az MI világával, könnyen torzulhat a valóságról alkotott képük.
A szakértő szerint a legnagyobb kockázat, hogy az emberek elkezdenek valódi társas élmények helyett digitális interakciókra támaszkodni, amely hosszú távon gyengítheti a gondolkodási képességeket, és az egészséges, kiegyensúlyozott emberi kapcsolatok kialakítását.
🎧 Ha érdekel, hogyan lehet ésszerűen használni az MI-t, és miért olyan veszélyes, ha egy géppel kezdünk „barátkozni”, hallgasd meg a teljes beszélgetést, amely előfizetőink számára már elérhető az alábbi videóban:
Ez a tartalom az előfizetők számára elérhető.
Fizessen elő most a Hit Rádió Archívumra: több mint 3000 reklámmentes adás, exkluzív és premier előtti tartalmak egy helyen!
Részletek és előfizetés