A tabu megdőlni látszik: egyre több arab fiatal csatlakozik az izraeli hadsereghez

Hisham Abu Raya az izraeli hadsereg (IDF) első nem-beduin muszlim tisztjeként úttörő szerepet tölt be. 2008-ban, 24 évesen csatlakozott az izraeli hadsereghez, és ma, 40 évesen tartalékos alezredesként példakép szeretne lenni a közösségében élő fiatalok számára. Célja, hogy megmutassa, a katonai szolgálat fontos lépés az izraeli társadalomba való sikeres integrációhoz.

„Ha előre akarsz jutni az izraeli társadalomban, és egyenlőnek akarod érezni magad, a katonai szolgálat a belépőjegyed. Számomra ez így volt. A hadsereg befogadott”

– mondta Abu Raya, valamint hozzátette:

„Minden arab, akit ismerek, aki a hadseregbe ment – ma háza van, és állandó munkája. Előrébb jutottak az életben.”

Az arab közösségekben, különösen a muszlimok és keresztények körében, hagyományosan kevesen csatlakoztak az IDF-hez, főként a palesztin szolidaritás miatt. Azonban az elmúlt években egyre többen érdeklődnek a katonai szolgálat iránt. Abu Raya szerint ma már "néhány száz" nem-beduin muszlim szolgál az IDF-ben, és az érdeklődés folyamatosan növekszik.

Abu Raya megalapította a „Ma'an” nevű projektet, amely az arab fiatalokat kívánja jobban bevonni az izraeli társadalomba, különösen az IDF-en keresztül. A program célja, hogy a diákok jobban megértsék az izraeli állampolgárságot és történelmet. Néhány fiatal már a katonai szolgálatot fontolgatja, és konkrét egységekhez, például a legendás Golani Brigádhoz szeretne csatlakozni.

„Néhány fiatal arab, akikkel találkozom, még azt sem tudja, ki ölte meg Yitzhak Rabint.”

– mondta.

„Még ha nem is sikerül meggyőznöm őket, hogy jelentkezzenek, legalább a program végére többet tudnak az izraeli társadalomról.”

Az arab közösségben az elmúlt években meredeken nőtt a bűnözés, 2023-ban több arab vesztette életét gyilkosságokban, mint bármely korábbi évben, az illegális lőfegyverek példátlan terjedése közepette. Abu Raya szerint az arab fiatalok számára a katonai szolgálat nemcsak anyagi stabilitást biztosít, hanem segíthet a társadalmi problémák, például a bűnözés elleni küzdelemben is:

„Az IDF-ben való szolgálat segíthet fiataljainknak jó állampolgárokká válni”

– mondja. Szerinte az arab közösségekben az elmúlt években növekvő bűnözés és a bandaháborúk terjedése miatt a katonai szolgálat egyre inkább előtérbe kerül, mint a társadalmi felemelkedés egyik eszköze.

Az október 7-i Hamasz-támadás, amely során 1200 izraeli halt meg, köztük arabok is, amely tovább fokozta a muszlim fiatalok érdeklődését a katonai szolgálat iránt. Abu Raya megjegyzi, hogy a Hamász nem tett különbséget zsidó és muszlim állampolgárok között, ami felnyitotta sok arab fiatal szemét.

„Október 7-én az arab izraeliek számára is világossá vált, hogy a Hamász mindenkire tüzet nyitott, és nem tett különbséget zsidó és muszlim állampolgárok között”

– mondta Abu Raya.

„És még mindig vannak muszlim túszok a Hamász kezében. Ugyanez volt a helyzet a 2006-os második libanoni háborúban – az izraeli civil áldozatok közel fele arab volt. A rakéták nem tesznek különbséget Moshe és Ali között.”

Azonban az arab közösségekben a katonai szolgálat még mindig tabu, és azok, akik csatlakoznak az IDF-hez, gyakran árulónak számítanak. Abu Raya maga is nehézségekkel szembesült döntése miatt: apja kitagadta, és Szahnin városában sokan elfordultak tőle. Az IDF-be való belépés azonban Abu Raya számára a társadalmi előrejutás kulcsa lett, és mások számára is ezt az utat szeretné megnyitni.

(TOI)