"Egy diktátor fantáziája" - az amerikaiak közül sokan túlzónak tartják a szabadságjogokat

Az amerikaiak több mint fele úgy gondolja, hogy az első alkotmánymódosítás által garantált szabadságjogok "túl messzire mennek".

A "The Foundation for Individual Rights and Expression" (FIRE) által közzétett Nemzeti Szólásszabadság Index legújabb változata szerint a válaszadók 53 százaléka gondolja úgy, hogy az első alkotmánymódosítás "túl messzire megy". A felmérés 1000 amerikai véleményét vizsgálta július 5-10. között.

A FIRE azt is kiemelte, hogy a demokraták nagyobb hányada (61%) tartja túlságosan kiterjedtnek az Első Alkotmánykiegészítés által biztosított jogokat, mint a republikánusok (52%).

"Nyilvánvaló, hogy minden második amerikai azt kívánja, hogy kevesebb polgári szabadságjoggal rendelkezzen"

- panaszolta Sean Stevens kutatási főtanácsadó.

"Sokan közülük elutasítják a gyülekezési jogot, a szabad sajtóhoz való jogot és a kormányhoz intézett petícióhoz való jogot. Ez egy diktátor fantáziája."

A jelentés arra is kitért, hogy sokan nem bíznak a kormányban, hogy tisztességesen eldöntse, mi számít veszélyes vagy zaklató beszédnek. A válaszadók 35 százaléka egyáltalán nem bízik a kormányban ebben a kérdésben, míg csupán 11 százalékuk bízik "teljesen" vagy "nagyon" abban, hogy a kormány megfelelő döntéseket hoz ebben a tekintetben. Különösen nagy a bizalmatlanság a kormány felé, amikor arról van szó, hogy mi számít bosszantó vagy fenyegető beszédnek, ahol a válaszadók 44 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem bízik a kormány ítélőképességében.

A felmérés arra is rávilágított, hogy az amerikaiak megosztottak az egyetemeken zajló Izrael-ellenes tüntetésekkel kapcsolatban. Amikor arról kérdezték őket, hogy le kellene-e tartóztatni a főiskolákon és egyetemeken tüntető diákokat, 38 százalékuk gondolta úgy, hogy a tüntetéseknek folytatódniuk kellene a szólásszabadság jegyében, míg 28 százalékuk szerint le kellene tartóztatni a tüntetőket.

"Bár a tiltakozások közül sok törvényes volt, a legnagyobb visszhangot kiváltó tiltakozások között voltak sátortáborok, vandalizmus és épületek elfoglalása is. Ezeket a magatartásokat nem védi az első alkotmánymódosítás, és nem lehet a szólásszabadság nevében igazolni"

- tette hozzá Stevens.

Az amerikaiak palesztinbarát, Hamász-párti tüntetésekkel kapcsolatos nézeteit annak bizonyítékaként említette, hogy "az amerikaiak kevéssé tolerálják a védett szólás bizonyos formáit, és nagyon tolerálják a nem védett viselkedést, holott ennek éppen fordítva kellene lennie".

"A szólásszabadság helyzete Amerikában szörnyű" -

A kutatás szerint az amerikaiak többsége, 69 százaléka úgy gondolja, hogy az ország rossz irányba halad a szólásszabadság tekintetében. Ez az arány növekedést mutat az áprilisi 63 százalékhoz képest, ami arra utal, hogy a szólásszabadsággal kapcsolatos aggodalmak egyre nőnek az országban.

(CP)