Ugrás a tartalomra

A képernyő miatt lesznek hisztisebbek a gyerekek?

A szakértő szerint "katasztrófához vezet, ha a gyermekek a képernyő előtt tanulják meg csillapítani az érzelmeiket.

Photo by Kelly Sikkema / Unsplash

Egy friss tanulmányból kiderül, hogy szoros az összefüggés a képernyő előtt töltött idő és a hiszti között.

A digitális világ korában, ahol szinte minden percünk a képernyők előtt telik, egy friss kutatás komoly aggodalomra ad okot a kisgyermekekkel kapcsolatban. A tanulmány szerint ugyanis minél több időt töltenek a gyerekek tablettel, annál dühösebbek és frusztráltabbak lesznek.

A kutatást a JAMA Pediatrics végezte, és egyértelmű összefüggést talált a tablethasználat és a kisgyermekek hisztije között.

„Szerintem ez senkit nem lep meg, hiszen minden kisgyermekes szülő valószínűleg saját maga is tapasztalta ezt”

– mondta Melissa Henson, a Szülők Televíziós Média Tanácsától a CBN News-nak.

A kutatók 315 kanadai szülőt kérdeztek meg, akiknek a gyerekei 3,5, 4,5 és 5,5 évesek voltak. A tanulmány szerint ebben a két évben, amikor heti szinten mindössze 30 perccel nőtt a tablethasználat, a gyerekek dühössége és frusztrációja is emelkedett.

„Számomra nem kétséges, hogy ha egy kisgyerek kezébe adunk egy tabletet, az hosszú távon katasztrófához vezethet. A gyerek ugyanis megtanulja, hogy a képernyő nézegetésével nyugtassa vagy csillapítsa magát, ahelyett, hogy megtanulna megbírkózni a nehéz érzelmekkel."

– magyarázta Henson.

Henson egy másik, dániai tanulmányra is felhívta a figyelmet, amely azt javasolja, hogy a szülők hetente legfeljebb három órára korlátozzák a képernyőidőt.

„Azt tapasztalták, hogy azok a gyerekek, akik heti három óránál kevesebb időt töltenek a képernyő előtt, érzelmileg sokkal egészségesebbek”

– mondta.

„Nyugodtabbak, kevésbé hajlamosak a szorongásra és depresszióra, és egyéb mentális egészségi problémákra, amelyek látszólag összefüggésbe lehet hozni a túlzott képernyő használattal.”

A szülőknek fontos, hogy észrevegyék a figyelmeztető jeleket, ha például a gyerek elveszíti az érdeklődését más tevékenységek iránt, nehezen alszik el, vagy koncentrációs problémái vannak.

Amennyiben ezeket a jeleket tapasztalják, jó döntés, ha csökkentik a képernyőidőt, és ez gyakran azzal kezdődik, hogy maguknak is korlátokat szabnak a képernyő használatban.

A legfontosabb tanulság nem az, hogy teljesen elvegyük a tableteket a kisgyerekektől, hanem hogy korlátozzuk az időt, amit rajtuk töltenek, és különösen kerüljük azt, hogy a tablet legyen a vigasz, amikor a gyerek szomorú vagy dühös.

(CBN)

Legfrissebb