"Brain Rot" - nem véletlen, hogy ez lett az év szava

Az Oxford University Press kiválasztotta az év szavát, ez pedig a „brain rot” lett. A „brain rot” vagy „agyrohasztás”, „agyrohadás” kifejezést leginkább arra használjuk, amikor valaki hosszú órákon keresztül semmi mást nem csinál, csak a közösségi oldalakat görgeti – írja a naphire.hu.

Az értelmetlen vagy adott esetben kifejezetten ostoba közösségimédia-posztok megállás nélküli görgetésének lehet egy kifejezetten kellemetlen, „nem hivatalos” mellékhatása: a „brain rot”, vagyis az agyrohadás. Az Oxford University Press szerint ez a kifejezés „2024-ben új jelentőséget nyert” – olyannyira, hogy még az év szavának is megválasztották. Az Oxford által használt definíció szerint a „brain rot” jelenségét úgy lehetne jellemezni, mint

„a mentális képességeink romlása a töménytelen mennyiségű közösségimédia-fogyasztás miatt”.

A kiadó szerint az esetszámok 230 százalékkal növekedtek 2023 és 2024 között. Az Oxford szerint az „agyrohadás” kifejezést először Henry David Thoreau használta a „Walden” című művében, 1854-ben.

„Miközben Anglia a burgonya elrothadását igyekszik orvosolni, nem akad senki, aki az agyrothadást gyógyítsa – amely sokkal szélesebb körben elterjedt?”

– írta a könyvében.

A mentális állapotunk romlását leíró kifejezésen kívül azonban más szavak is felkerültek a listára – írja az Axios.

Ilyen például a „demure”, amely eredetileg egy visszafogott és szerény ember jelzője volt, a közösségi médiának köszönhetően azonban igazi trend lett belőle 2024-ben. A kifejezést a TikTokon és Instagramon úgy használták: „very mindful, very demure, very cutesy”. Az eredeti jelentéséhez képest odáig bővült a kifejezés jelentése, hogy mindenre lehet mondani, amivel az ember egyetért.

„Ha visszatekintünk az elmúlt két évtized év szavaira, láthatjuk, hogy a társadalmat egyre jobban áthatja a virtuális élet és az online tér”

– mondta Casper Grathwohl, az Oxford Languages elnöke.

(Naphíre)