Ugrás a tartalomra

Botrány: istennőhöz imádkozik, és boszorkányt alkalmaz egy feminista gyülekezet Amerikában

Céljuk "a kereszténység és más patriarchális vallások dekonstrukciója."

Szertartás a San Francisco-i herchurch-ben. - Kép forrása: Facebook

Egy San Franciscó-i evangélikus-lutheránus gyülekezet, amelyet közel 150 éve alapítottak, egy „istennőt” imád, és egy „rezidens boszorkány” is szerepel a személyzetében – hozta le a The Christian Post.

A korábban Ebenezer Evangélikus Egyházként ismert közösség ma „herchurch” néven működik, és az Evangélikus-Lutheránus Egyház Amerikában (ELCA) progresszív felekezetének része. A gyülekezet a Sierra Pacific Egyházkerülethez tartozik, amely Észak-Kaliforniában és Észak-Nevadában körülbelül 180 istentiszteleti közösséget foglal magában.

Az eredetileg svéd bevándorlók által 1882-ben alapított Ebenezer Evangélikus Egyház 2007 körül változtatta meg nevét „herchurch”-re, ekkor a tagsága nagyjából 115 fő volt.

A gyülekezetet Stacy Boorn „rituálék papnője és lelkésze” vezeti, és a személyzetében több mint fél tucat „papnő” és egy úgynevezett „papexx” található. Az utóbbi szerepet Thom Longino tölti be, aki a gyülekezet honlapja szerint „segédlelkész” és „spirituális vezető”.

A Christian Post (CP) felülvizsgálta Longino LinkedIn-profilját, aki a profilja szerint a San Franciscó-i Katolikus Karitatív Szervezet alkalmazottjaként is tevékenykedik. Továbbá egy videóban Longino arról beszél, hogy hajléktalan LMBTQ-fiatalokkal dolgozik a San Francisco Night Ministry szervezetnél.

A herchurch egyik papnője, Christine Konkol, magát „rezidens boszorkányként” azonosítja, és egy fotón hagyományos boszorkánykalapban látható a gyülekezet honlapján.

A gyülekezet „nyitott és befogadó közösségként” határozza meg magát, ahol ahogyan ők fogalmaznak „minden nemi identitás kifejeződése áldás”.

A herchurch honlapja szerint a gyülekezet célja

"a kereszténység és más patriarchális vallások dekonstrukciója, és az isteni nőiesség prófétai hangjának képviselete."

A közösség egy „istennő-rózsafüzér” elmondását is javasolja, amely egy átírt változata a katolikus Üdvözlégy Mária imának, ahol Mária helyett az „Istennőt” szólítják meg mint „Mindannyiunk Anyját.”A szöveg végén a „Sophia, Ah-She” kifejezés szerepel, amellyel valószínűleg a bölcsesség élőtt tisztelegnek.

A gyülekezet épületét élénk lila és levendulaszínűre festették, a bejárat felett oedig egy tábla látható a következő felirattal:

„Ünnepeld az Istennőt”.

A gyülekezet „isteni nőiesség liturgiájában” szereplő célkitűzés szerint a szertartás az „ősi anya” tiszteletére szolgál, külön megemlítve Norwichi Juliannát, aki az első angol nyelvű könyv szerzőjeként ismert.

A templomban több mint 100 női fókuszú műalkotás található, köztük egy vulgáris alkotás is, amelyet „biszexuális szerelmes levélként” írnak le a női nemi szerv iránti tisztelet jegyében.

A Christian Post megkereste az ELCA vezetését, hogy kommentálják a herchurch státuszát a felekezeten belül.

Az utóbbi években az ELCA egyébként számos tagot elveszített, főként a taggyülekezetek közötti egyházpolitikai és tanbeli megosztottság miatt.

  • 2013-ban az ELCA taglétszáma még meghaladta a 3,9 milliót.
  • 2020 végére 3,3 millióra csökkent.
  • A legfrissebb adatok szerint ma már kevesebb mint 3 millió tagja van a felekezetnek.

(CP)

Legfrissebb