A karibi Barbados szigetén megvitatás alatt álló törvényjavaslat akár hét évig terjedő börtönbüntetéssel szankcionálná azokat az állampolgárokat, akik online bejegyzésükkel "érzelmi sérelmet" okoznak. A szólásszabadság ilyen szintű korlátozására tett kísérlet tömeges tiltakozásokhoz vezetett. Az online bűncselekmények elleni törvényjavaslat a „kiberbiztonság” leple alatt a cselekmények széles körét kívánja büntetni, beleértve az olyan adatok közzétételét vagy továbbítását, amelyek „sértőek”, vagy amelyek „kigúnyolnak, megaláznak vagy kínos helyzetbe hoznak" valakit - figyelmeztet az ADF International jogi érdekvédelmi csoport. A törvénytervezetet, amelyet a Képviselőház júniusban fogadott el, jelenleg a szenátusban vizsgálják. Az ADF International úgy véli, hogy a javasolt törvény sérti a szólásszabadságot védő nemzetközi emberi jogi szabályokat, beleértve az Amerikai Emberi Jogok Egyezményét is. A jogsértések kritériumai homályosak, a "bosszúság" vagy "kellemetlenség" okozásától a "szorongás" vagy "jelentős érzelmi stressz" előidézéséig terjednek, közölte a csoport. A törvényjavaslat szövege szerint a törvénysértők akár 70 000 BBD bírságra (nagyjából 12 millió forint) és hét év börtönbüntetésre is számíthatnak. A vegyes vizsgálóbizottság, amelynek a széleskörű közvéleményt aggasztó kérdéseket követően javítania kellett volna a törvényjavaslaton, keményebb büntetéseket javasolt, akár 10 évig terjedő büntetést és 100 000 BBD (körülbelül 17 millió forint) pénzbírságot javasolva. Donald Leacock, egy közösségi média influencer és barbadosi állampolgár a washingtoni Emberi Jogok Amerikaközi Bizottsága előtt felszólalva „drákói”-nak nevezte a törvényjavaslatot.
"A véleménynyilvánítás szabadságát nyíltan elveszik tőlünk ebben a drákói internetes bűnözésről szóló törvényjavaslatban"
- mondta Leacock, hozzátéve, hogy a törvényjavaslat 20. szakasza akár 10 év börtönbüntetést is kiszabhat, ha valaki csupán olyasmit tesz közzé, ami "szorongást vagy érzelmi stresszt" okozhat.
„Egy évtizedre börtönbe kellene zárni polgárainkat pusztán azért, mert olyat tesznek közzé az interneten, amiről a politikai elit azt állíthatja, hogy szorongást vagy érzelmi sérelmeket okoz?”
-tette fel a kérdést Leacock.
(CP)