Ugrás a tartalomra

Az iraki zsidók elfeledett exodusa: új jelentés mutat rá a történelmi igazságtalanságra

1948-ban még közel egymillió zsidó élt arab országokban.

Izraelben élő iraki zsidók tiltakoznak a Ba'ath-rezsim ellen, társaikat ért üldözés miatt. - Kép forrása: Fritz Cohen

Egy friss jelentés rámutat arra, hogy az 1950-es évek elején több mint 135 ezer zsidót kényszerítettek arra, hogy elhagyja Irakot, miközben jelentős vagyonokat koboztak el tőlük.

A Justice for Jews from Arab Countries (JJAC) kedden kiadott jelentése rávilágít arra, hogy az 1950-es évek elején több mint 135 ezer zsidó kényszerült elhagyni Irakot az egyre erősödő erőszak és diszkrimináció miatt. Az elemzés szerint az elüldözött zsidó közösség elkobzott vagyonának mai értéke meghaladja a 34 milliárd dollárt.

A jelentés egy szélesebb kutatás része, amely az arab országokból elűzött zsidó közösségek történetét dolgozza fel. A JJAC korábban már kiadott egy dokumentumot a szíriai zsidóság elűzéséről, és további jelentéseket is tervez.

Rabbi Dr. Elie Abadie, a JJAC társelnöke hangsúlyozta, hogy a zsidók őshonos közösségei több mint 1500 évvel az iszlám előtt léteztek a Közel-Keleten.

„A 20. században az arab országokból elüldözött zsidók tömeges kivándorlása a modern történelem egyik legjelentősebb népességmozgása volt”

– mondta.

A jelentés kiemeli, hogy 1948-ban még közel egymillió zsidó élt tíz arab országban és Iránban, míg mára alig maradt közülük néhány ezer.

Dr. Stanley Urman, a JJAC ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy az iraki zsidóság elűzése nem csupán egy kisebbség tragédiája, hanem az egész világ számára pótolhatatlan veszteség.

„A babiloni zsidók évszázadokon át alakították a zsidó jogot és kultúrát. Kényszerű távozásuk mély sebet ejtett a civilizáción”

– fogalmazott.

A jelentés felidézi, hogy az iraki kormány 1950–1951-ben engedélyezte a zsidók kivándorlását, de csak az állampolgárságukról való lemondás fejében. Az „Ezsdrás és Nehémiás hadművelet” során mintegy 130 ezer zsidót menekítettek ki, míg azok, akik maradtak, további üldöztetésnek voltak kitéve.

Maurice Shohet, az Iraki Zsidók Világszervezetének elnöke, aki maga is 1970-ben menekült el, arra figyelmeztetett, hogy Irak kötelessége lenne megőrizni ezt a történelmi örökséget.

„Irak földjén nyugszik Ezékiel és Náhum próféta. Ennek a történelemnek nem szabad eltűnnie”

– mondta.

(Jpost)

Legfrissebb