Ugrás a tartalomra

Az Európai Ügyészségben is a politkai motiváció dominál? - Szűcs Gábor

A világnézet legfrissebb adásában Szűcs Gáborral beszélgettünk.

A Hit Rádió Világnézet című műsorának legfrissebb adásában Szűcs Gábor jogász beszélt az európai Ügyészség jelentőségéről.

Svédország csatlakozása az Európai Ügyészséghez

Szűcs Gábor szerint Svédország csatlakozása az Európai Ügyészséghez újabb mérföldkő, és jelenleg már csak három uniós ország, köztük Magyarország, nem tagja a szervezetnek.

"Svédország csatlakozását múlt hét kedden hagyták jóvá az Európai Bizottságban, és Lengyelország is csak idén tavasszal csatlakozott."

- emelte ki Szűcs Gábor.

Az Európai Ügyészség funkciója és hatásköre

Szűcs Gábor elmondása alapján az Európai Ügyészség fő feladata az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények utáni nyomozás és vádemelés, amelyeket megosztott hatáskörben végez a nemzeti hatóságokkal.

"Az Európai Ügyészséget az Európai Bizottság hozta létre... egy független uniós szervről beszélünk, amelynek a feladata az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozás, vádhatósági eljárások lefolytatása és az elkövető bíróság elé állítása."

- részletezte Szűcs Gábor.

Magyarország csatlakozásának alkotmányos és elvi akadályai

Szűcs Gábor hangsúlyozta, hogy Magyarország elutasítja a csatlakozást, mert az alkotmány szerint az ügyészség független és kizárólagos jogkörrel bír, amelyet egy szupranacionális szerv jelenléte veszélyeztetne.

"Szuverén államként azt nem engedhetjük meg, (5:51) hogy egy szupranacionális szervezetgyakorlatilag kényekedvesen indíthasson eljárás Magyarországgal szemben"

- emelte ki Szűcs Gábor.

"Amennyiben csatlakoznánk az európai ügyészséghez, úgy megszűnne az ügyészség függetlensége és a közvádlókénti kizárólagossága is."

- tette hozzá Szűcs Gábor.

Legfrissebb