Bitcoin: az emberkereskedők és pedofilok fizetőeszköze ?

Néhány évvel ezelőtt a bitcoin (BTC) népszerű eszközzé vált az illegális tranzakciók lebonyolítására - derül ki az amerikai pénzügyminisztérium kedden közzétett elemzéséből.


A pénzügyi cégek 2020-as és 2021-es kormányzati bejelentései alapján ebben az időszakban fellendült a kriptodevizák - leggyakrabban a bitcoin - használata olyan bűncselekményekben, amelyek között szerepelt az emberkereskedelem és a gyermekek szexuális kizsákmányolása - áll a Pénzügyminisztérium pénzügyi bűnüldözési hálózata (FinCEN) által közzétett jelentésben.

Az elemzés szerint ebben a két évben 2311 esetben jelentették a kriptók ilyen bűncselekményekben való felhasználását, több mint 412 millió dollár értékben.

"E bűncselekmények áldozatait kényszermunkára, rabszolgaságra, önkényes szolgaságra, rabszolgatartásra és/vagy kereskedelmi célú szexuális cselekményekre kényszerítik"

- áll a jelentésben. A kriptográfia használata pedig meredeken emelkedett: 2021-ben 1975 bejelentés hagyta maga mögött a 2020-as 336-ot.

"Az emberkereskedők és a kapcsolódó bűncselekmények elkövetői aljas módon kihasználják a felnőtteket és a gyermekeket pénzügyi haszonszerzés céljából"

- mondta Andrea Gacki, a FinCEN igazgatója közleményében.

A legfrissebb vizsgált adatok azonban 2021 decemberéből származnak - több mint két évvel ezelőttről. Ez az időszak megelőzte a "kriptotelet" és az azt követő, az elmúlt hónapokban tapasztalt fellendülést.

A jelentésben értékelt esetek többsége a kriptók "gyermekek szexuális zaklatására szolgáló anyagokért" - jellemzően a "CSAM" gyermekekről készült explicit fotókat és videókat foglal magában - és az ilyen jellegű anyagok terjesztéséről szólt, általában darknetes piactereken keresztül, kriptokioszkok (közismert nevén bitcoin ATM-ek) használatával vagy keverőkön keresztül lebonyolított tranzakciókkal - jegyezte meg a FinCEN.

A kriptók használata és a tranzakciók gyakori módszerei azóta némileg megváltoztak, és a Chainalysis kriptoadatokat szolgáltató cég megjegyezte, hogy "a CSAM-tevékenység mértéke és súlyossága 2021-ben érte el a csúcspontját", egy múlt hónapban közzétett áttekintés szerint.

A FinCEN jelentése szerint a kétéves időszak alatti növekedés egy részét a kriptovaluták bűnös felhasználásáról értesült pénzügyi intézmények "fokozott tudatossága és ébersége" ösztönözhette.

(CoinDesk)