A világ nagy része Izrael ellen szavazott: Magyarország a kivételek között

Az ENSZ Közgyűlése szerdán 124-14 arányban megszavazta, hogy megfossza Izraelt a palesztin terrorizmus elleni önvédelem jogától Júdea-Szamáriában (Ciszjordániában), a Gázai övezetben és Kelet-Jeruzsálemben. - számol be a neokohn.

A határozat szövege a Nemzetközi Bíróság júliusi tanácsadói véleményén alapult, amely szerint a "palesztin területek" izraeli megszállása törvénytelen.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a szavazás előtt azt mondta, hogy támogatja a Nemzetközi Bíróság döntését, és a határozatot,

amely felszólítja az IDF-et, hogy 12 hónapon belül vonuljon vissza az 1967 előtti határvonalak mögé.

A határozat arra is felszólítja a tagállamokat, hogy ne adjanak el olyan fegyvereket vagy katonai felszereléseket Izraelnek, amelyeket a Gázai övezetben, Júdea-Szamáriában (Ciszjordániában) és Kelet-Jeruzsálemben használnának. 

A határozat az 1967 előtti határvonalakon túl előállított valamennyi izraeli termék bojkottjára is felszólít.

A határozatnak csak deklaratív ereje van, de nemzetközi támogatást nyújt azoknak az országoknak, amelyek további lépéseket kívánnak tenni Izrael ellen.

A szöveg nem említi a Hamászt, az október 7-i mészárlást, vagy a Gázában maradt 101 izraeli túszt. Nem támaszt követelményeket a Hamásszal vagy a palesztinokkal szemben az Izrael elleni támadásokkal kapcsolatban.

„Nincs korruptabb és erkölcsileg romlottabb hely, mint az ENSZ”

– üzente a leköszönő izraeli nagykövet.

A határozatot Argentína, a Cseh Köztársaság, a Fidzsi-szigetek, Magyarország, Izrael, Malawi, Mikronézia, Nauru, Palau, Pápua Új-Guinea, Paraguay, Tonga, Tuvalu és az Egyesült Államok ellenezte.

A 43 tartózkodó ország között volt Ausztrália, Kanada, az Egyesült Királyság, valamint az Európai Unió országai közül Ausztria, Bulgária, Horvátország, Dánia, Németország, Olaszország, Litvánia, Hollandia, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Svédország.

Új-Zéland és 13 uniós ország támogatta az állásfoglalást: Belgium, Ciprus, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Írország, Lettország, Luxemburg, Málta, Portugália, Szlovénia és Spanyolország.

A tervezet a hágai Nemzetközi Bíróság július 19-i tanácsadói véleményére hivatkozik, és várhatóan a jövő héten bocsátják szavazásra.

(nk)