"Klímaváltozás": szándékos adatmanipulációval vádolják a brit meteorológiai szolgálatot
A brit időjárás-jelentési ügynökséget, a Met Office-t azzal vádolják, hogy "kitalált" hőmérsékleti adatokat használ, hogy támogassa a klímaváltozással kapcsolatos narratívát – számolt be a Daily Sceptic.
Ray Sanders oknyomozó újságíró szerint több mint 100 olyan időjárási állomás szerepel az adatokban, amelyek valójában nem léteznek. Sanders bizonyítékait az új tudományos miniszternek, Peter Kyle-nak is megküldte. A nyomozás során Sanders megállapította, hogy a 302 mérési helyből 103 nem létezik, és ezt az információt közérdekű adatigényléssel erősítette meg.
Sanders rámutatott, hogy saját lakóhelyén, Kentben a Met Office által nyilvántartott nyolc helyszínből négy – köztük Dungeness, Folkestone, Dover és Gillingham – szintén nem valódi állomás. Például Dungeness-ben 1986 óta nincs működő meteorológiai állomás.
A Met Office által nyújtott adatok több esetben 2-5 Celsius fokos eltéréseket mutattak a valós hőmérsékleti értékektől, és Sanders arra figyelmeztetett, hogy a hibás adatok felhasználása jelentős hatással lehet a globális klímaváltozással kapcsolatos kutatásokra.
A Daily Sceptic is megerősítette, hogy ezek az állomások nem szerepelnek a Világ Meteorológiai Szervezet (WMO) által nyilvántartott helyek listáján. A Met Office a Dover városához tartozó mérési adatokat egy közeli, Dover kikötőjénél található állomásra vezeti vissza, amely egy tengerparti területen található. Sanders szerint valószínűtlen, hogy egy tudományos szervezet hőmérséklet-figyelő állomást telepítene egy olyan helyre, amely rendszeresen víz alá kerülhet.
A 302 mérési helyszín közül a Met Office nem volt hajlandó pontosan megadni, hogy honnan származnak a nem létező helyek adatainak becslései. Az Egyesült Államokban is hasonló problémákkal küzdenek, ahol a NOAA-t, a helyi időjárási szolgálatot azzal vádolják, hogy az adatok több mint 30 százalékát becslések alapján állítják elő. Anthony Watts meteorológus szerint ezek a "szellemáálomások" torzítják a havi és éves jelentéseket, mivel nem valós adatokat képviselnek.
A Met Office történeti adatbázisában számos, már nem működő állomás szerepel, amely becsült adatokat közöl. Például Lowestoftban 1914-től 2010-ig volt adatgyűjtés, de azóta a jelentések csak becsléseket tartalmaznak. A Met Office 380 állomásából csupán 52, vagyis alig 13,7% felel meg az első és második osztályú besorolásnak, amelyek hibahatára minimális. Ezen kívül sok állomás alkalmatlan környezetben található, például parkolók, repülőterek, botanikus kertek és szennyvíztelepek közelében, amelyek hőtorzítást okozhatnak.
Sanders a vidéki mérési helyek bezárását is aggályosnak tartja. 1974-ben Kentben még 32 mérőállomás működött, de ma már csak hét maradt. Az új, elektronikus hőmérséklet-mérő eszközök áramellátást igényelnek, amelynek következtében a vidéki helyszínek többsége megszűnt. Sanders szerint az ilyen intézkedések, akaratlanul is, de torzítják az adatokat, mert így többnyire a városi helyszínek mérései emelik meg a hőmérsékleti átlagokat.
Peter Kyle, a Met Office-ért felelős miniszter egyelőre nem válaszolt Sanders vádjaira, aki szerint a Met Office "nyilvánvalóan kitalált" adatokat közöl, és nem tesz eleget a tudományos integritás követelményeinek.
(LifeSite)