A Indiana Jones és A Gyűrűk Ura filmekből ismert, Emmy-díjra jelölt színész, John Rhys-Davies nemrégiben a kereszténység jelentős hatását méltatta a nyugati civilizációra. Bár saját bevallása szerint ő maga nem hívő, mégis úgy érzi, hogy a kereszténység olyan fontos pozitív változásokat hozott a világ számára, amelyek más vallásokhoz képest kiemelkedőek.
Rhys-Davies Sallah szerepét alakította az Indiana Jones filmekben és Gimlit A Gyűrűk Urában, az utóbbi években pedig egyre több hit-alapú projektben vett részt, például az I Am Patrick, The Apostle Paul: Redemption, és Beyond the Mask című filmekben. Legújabb munkája a Scrooge: A Christmas Carol című podcast narrációja, amelyet a Hope Media Group és a Compassion International készít, és olyan színészek hangját is hallhatjuk benne, mint Sean Astin, Bethany Joy Lenz és Ben Barnes.
„Egyszerűen imádom a nyugat-európai keresztény civilizációt, amely olyan csodás dolgokat adott nekünk és a világnak, mint az egyéni lelkiismeret joga, a szólásszabadság, a gyülekezési szabadság, a demokrácia, a rabszolgaság eltörlése és a jogos háború fogalma"
– mondta Rhys-Davies a Crosswalk Headlines-nak adott interjúban.
„Mi vagyunk a legnagyobb kísérlet örökösei és őrzői, amely arra törekedett, hogy erkölcsösen és igazságosan éljünk ezen a földön.”
Bár Rhys-Davies protestánként nőtt fel, elmondása szerint nem tartja magát hívőnek. Ennek ellenére úgy véli, hogy a kereszténység mélyreható pozitív hatást gyakorolt a világra.
„A keresztény hit több jót adott a világnak, mint bármely más hit vagy meggyőződés”
– mondta.
A kereszténység számos hozzájárulása között Rhys-Davies kiemelte a zenét is. Elmondása szerint az első keresztények azért írtak zenét, hogy „dicsőítsék az Urat”, amelyből kialakult a mise, és a misékből született meg a nagyszerű klasszikus zenei hagyomány.
„Ez önmagában is az emberiség egyik legnagyobb dicsősége”
– jegyezte meg.
A kereszténység másik jelentős hozzájárulásaként a művészet gazdag hagyományát emelte ki. Rhys-Davies elmondta, hogy a történelem során a keresztények ikonikus jeleneteket festettek, bonyolult falfestményeket készítettek és inspiráló szobrokat alkottak. A 15. századi Jan van Eycket hozta példának, aki keresztényként forradalmasította a festészetet.
„Az egész nyugati művészeti hagyomány innen ered”
– tette hozzá.
„Jó ég, tisztában vagyunk-e azzal, milyen bőségben élünk? Ünnepelnünk kellene ezt, és ünnepeljük is.”
– fejtette ki.