A szöktetés ma is jelen van egyes roma közösségek életében. Mit jelent ez pontosan, és hogyan fér össze a keresztény életfelfogással? A Hit Rádió műsorában Sztojka Attila államtitkár és Szokalopulosz Georgisz lelkész beszélgettek a hagyományról, az emberi döntés szabadságáról, és arról, mit jelent valójában szövetségben élni.
A roma közösségek egy részében ma is élő hagyomány a szöktetés – az a szokás, amikor egy fiatal pár együtt „elszökik”, ezzel kinyilvánítva egymás iránti elköteleződésüket. Sztojka Attila szerint ez nem pusztán egy hagyomány, hanem döntés, szövetség, életkezdés. A tradicionális roma felfogásban a szöktetés az életre szóló kapcsolat kezdete.
„Tradicionális roma közegben a házasság az, amikor két ember szövetségre lép egymással – függetlenül attól, történt-e polgári vagy egyházi szertartás.”
Míg Sztojka inkább a hagyomány belső logikáját és közösségi jelentőségét emelte ki, addig lelkészünk hangsúlyozta, hogy a megtért fiatalok számára más alapra kell helyezni a kapcsolatokat, hogy ne a szokás, hanem a szövetség bibliai értelmezése legyen az irányadó.
„Nem a kultúra határozza meg az igazságot, hanem az Ige. A megtérés azt is jelenti, hogy új értékrend szerint kezd el élni az ember”
– fogalmazott.
A beszélgetésben abban azonban egyetértés volt, hogy a szülők felelőssége óriási, és nem elhanyagolható a szerepük a fiatalok döntéseiben.
„Van egy kimondatlan, íratlan törvény a cigányságon belül, ami úgy szól, hogy a fiúért az apa mindig felelős.”
– mondta Sztojka, hozzátéve: sok roma szülő azért éli meg nehezen a szöktetést, mert úgy érzi, nem lehet részese gyermeke életének egyik legfontosabb pillanatának.
A műsor során szó esett a korai kapcsolatkezdés kihívásairól, az érzelmi és biológiai nyomásról, valamint arról, milyen nagy szükség van a gyülekezeti tanításra.
„Nagyon fontos, hogy legyenek kemény tanítások, bibliai iránymutatások a gyülekezetekben – különösen a fiatalok felé”
– emelte ki a lelkész.
Végül mindketten hangsúlyozták: az elköteleződés, a felelősségvállalás, a hit és a szeretet azok, amelyek tartóssá tehetik a házasságot – függetlenül attól, honnan indul.